CARS HOMES JOBS
Gazette staff's High School Sports
by Gazette staff

High School Sports

A Daily Gazette sports blog
Covering Section II
 

School wrestling: Top seeds for sectionals

By Bill Palmer
Thursday, February 6, 2014

Here are the top seeds for Saturday’s Section II classification wrestling tournaments:

DIVISION I
Class 1 (A)
(at Shaker)
99 — Trent Svingala (Columbia), David Wolanski (Guild), Kyle Pergolino (Shaker), Tristan Biviano (Sar); 106 — Josh LoGiudice (Guild), John Devine (Columbia), Matt Spadoni (Shaker), Ryan DiGuiseppe (Sar); 113 — Golan Cohen (Colonie), Dietrich Hartman (Shen), Richard Schrade (Sar), Rowan Braga (Beth); 120 — Dominic Inzana (Sara), Mike Lainart (Guild), Kevin Guardino (Shen), Eli Kligerman (Alb); 126 — Blake Retell (Shaker), Jordan Maynard (Shen), Tristan Canova (Beth), Tom Cornell (Sar); 132 — Kyle Greene (Columbia), Gabe Navisky (Beth), Jonah Fulger (Shen), Zak Alloush (Guild); 138 — Kevin Paker (Shen), John McHugh (Columbia), Jack Sheppeck (Shaker), Matt Mattrazzo (Sar); 145 — Jimmy Devine (Columbia), Anthony Dinallo (Shen), A.J. Melendez (Schen), Taylor Pfaff (Colonie).
152 — Jesse Porter (Shen), Matt McHugh (Columbia), Elijah Clemente (Guild), Antonio Zamora (Schen); 160 — Angelo Kress (Columbia), Paul Citone (Colonie), Andrew Peterson (Shaker), Michael Norwood (Schen); 170 — Ditaye Douglas (Schen), Fahmeed Islam (Columbia), Andy Cummings (Guild), Ben Landor (Shaker); 182 — Isaiah Cooks (Colonie), Collin Derboghossian (Schen), Dylan Dubuque (Columbia), Chris MacDonald (Shaker); 195 — Levi Ashley (Shen), Gustavo Loarca (Sar), Rob Merrill (Columbia), Lamar Grady (Alb); 220 — Wayne Burt (Colonie), Chris Tangora (Beth), Kevin Leonard (Shen), David Wingate (Columbia); 285 — Austin DiCerbo (Colonie), Matt Holton (Sar), Jake Groesbeck (Beth), Keanu Cordova (Schen)

Class 2 (B)
(at Burnt Hills-Ballston Lake)
99 — Anthony Sgorrano (SGF), Christian Gramuglia (BH), Caiden Mondore (LaSalle), Derrick Finnegan (Qbury); 106 — Chris Valazquez (Ams), Shiva Bhoge (Mohon), Andrew Dennis (AP), Dawson LaLaluna (Qbury); 113 — Max Tempel (AP), Mahesh Bhoge (Mohon), Jared Bruno (Qbury), Jorge Rivera (Ams); 120 — Nick Robbins (Qbury), Jackson Lindberg (BH), Erick Rivera (Ams); 126 — Eoghan Sweeney (Nisk), Matt Saville (SGF), Joe Toth (AP), Will Hughes (Qbury); 132 — Zack Morris (SGF), Mason Rabideau (BH), Eric St. John (Qby), Kenneth Chee (Nisk); 138 — Brandon Lapi (Ams), Tyler Barnes (BS), Anthony Laniewski (Nisk), Abdellah Campbell (BH); 145 — Joey Butler (BH), Joseph Clemente (LaSalle), Derrick Gardner (AP), Kody Bruno (Qby).
152 — Dillon Deckert (Qbury), John Rivera (Ams), Brandon Bruttomesso (SGF), Eric Howe (BS); 160 — Nate Sisler (BH), Brailin Santana (Ams), Xavier Deluke (SGF), Logan Virkler (BS); 170 — Jake Ashcraft (BH), Franky Nassivera (Qby), Nick Horton (AP), Luke Marcelle (LaSalle); 182 — Marcus Torres (Ams), Anthony Papa (BH), Bryce Breault (Qbury), Joe Galusha (Mohon); 195 — Chris Goudy (Qbury), Garreck Golish (BS), Taylor Russell (BH), Chris Garrison (Ams); 220 — Nico Fragale (BH), Khaled Abdoun (Nisk), Adam St. John (Qbury), Joe Kelly (Ams); 285 — Roz Warren (BH).

DIVISION II
Class 1 (CC)
(at Glens Falls)
99 — Orion Anderson (Schuy), Connor Paige (HdFalls), Ryan Altman (Rav), Hailey Finn (Scotia); 106 — Anthony Cardinuto (Schuy), Chris Jeff (HdFalls), Alex Lambert (Schal), Arsilan Zahid (Lans); 113 — Luke Pondillo (Lans); Devon Lampron (Cob), John Rue (Rav), Connor Hughes (Schuy); 120 — Matt Morris (Alb.Acad.), Dalton Weils (HdFalls), Jake Hurlburt (Schuy), Nick Cioffi (Lans); 126 — Brandon Merchant (Cob), Mike Kelly (HdFalls), Kyle Jasenski (Alb.Acad.), Paul Lambert (Schal); 132— Zach Zebrowski (Alb.Acad.), Tyler Colton (HdFalls), Pat Norton (GF), Anthony Bellai (Schal);138 — Sam Delarge (Alb.Acad.) Kyle Bradley (GF), Bobby Newton (HdFalls), Anthony Maurey (Johns); 145 — Zeke Thomas (Alb.Acad,), Taylor Epting (Cob), Caleb Davies (Cat), Ryan Sencer (Cohoes).
152 — Cam Milliken (Alb.Acad.), Fred Pechette (Rav), Zac Cooper (Cob), Matt Davis (Cat); 160 — Keivon Wood (Lans), Mike Parker (Rav), Ryan Scotto (Alb.Acad.), Jake Petralia (Schuy); 170 — Geno Brancati (HdFalls), Nick Rehberg (Cob), Kevin Paskevich (Schal), Naphtali Steward (Rav); 182 — Nick Gallo (Schal), Austiin Brand (Johns), Victor Colio (HdFalls), Keith Houghtaling (Rav); 195 — Tim Flower (Schal), Nate Millington (HdFalls), Justin Brown (IC), Jason Jakrzewski (Schuy); 220 — Logan Kunkle (Rav), Adam Golden (HdFalls), Dom Friello (Schal), Ethan Hale (Johns); 285 — Marcus Ramundo (Schal), Nick Scott (Cohoes), Ahil Dawoodani (Alb. Acad.), Kyle Powell (Rav).

Class 2 (C)
(at Granville)
99 — Tyler Peterson (Tam), Dan Motta (Mech), Conner Spellburg (HL/LG); Connor Lyons (Wvt); 106 — Richie Conte (HL/LG), Devin Cohan (Gran), Kramer Brooks (C/Athens); 113 — Cassidy White (Cor), Nolan Foster (HooFalls), Gideon Jardine (HL/LG), Fritz Sheffler (Tam); 120 — Luis Weierbach (HooFalls), Ryan Hojak (Wvt), Ben D’Aloia (Tam), Brandyn Hart-Grasse (Cairo); 126 — Anthony Grab (Tam), Garon LeClair (Cor), Shane McCabe (HL/LG), Nick Schrom (HooFalls); 132 — Tyler Mulcahy (Cor), Tom Peabody (HooFalls), Isaiah Papol (Green), Derek Gleason (Wvt); 138 — Ridge Sulkey (Cairo), Mike Mattat (HooFalls), Bayley Kuyklendall (Green), Nick Saccocio (Voor);145 — Jason Hoffman (HL/LG), Damian Duffy (Gran), Collin O’Brien (Wvt).
152 — Logan Brunick (Tam), Nathaniel Palmer (Gran), Alexander Olsen (HL/LG), Colby Davendonis (HooFalls); 160 — Joshua McIlhenny (Gran), Connor Tuttle (Tam), Chris Goss (C/Athens), Travis Hogan (Wvt); 170 — Brad Perry (Gran), George Pooters (Cairo), Garrett Wright (HooFalls), Chris Kawola (Mech); 182 — Zak Shaw (Fonda), Forrest Kubricky (HL/LG), Tyler McCarty (Cor), Derek Bird (HooFalls); 195 — Tom Clark (HL/LG), Shane Barss (HooFalls), Dan Ghayner (Mech), Wyatt Beaumont (Green); 220 — Patrick Barber (HL/LG), Brandon Farrell (Mech), Tyler White (Wvt), Matt Roden (Tam); 285 — Tylkr VandenBogaard (HL/LG), Tyler Chasten (Wvt), Dwayne Nadeau (Gran), Cody Curtis (TacHills).

Class 3 (D)
(at Warrensburg)
99 — Zack Lawrence (Dburg), Dillan Palaszewski (Galway), T.J. Hazzard (C/FP); 106— Jon Payack (C/FP), Tyler Marcel (White), Dan Monthony (Warr), Phillip Warren (MH); 113 — Win Myint (Renss); Jusa Stratton (Gr.Tech), Devin VanVlack (Dburg), Jonathan Hoyt (Galway); 120 — Jordan Sartin (Galway), Doug Hall (Salem), Kyle Miano (Renss), Austin West (Warr); 126 — Dan VanDyk (Salem), Josh Bress tte (White), Nick Nedelcu (Warr), Dean Poulin (Galway); 132 — Carter Merecki (Salem), Troy DeBlock (C/FP), Denver Berry (Warr), Mike Sarbo (Dburg); 138 — Gordan Trahan (C/FP), Lane Oehler (Warr), Luke Frohofer (Salem); Nick Webb-Horvath (Galway); 145 — Andy Mollevik (Dburg), Steven Culbert (Galway), Levi Cummings (Salem), Ben Peay (BKW).
152 — Dustin Humphrey (Salem), Wil Yarmowich ((Warr), Noah Wicks (Galway), Rob Harper (Dburg); 160 — Connor Lawrence (Dbg), Jake G egory (White), Dominic Woodmansee (BKW), Devin Collins (Galway); 170 — Jordon Griswold (C/FP), Zach Thorington (Scho), Najee Collins-Coleman (Gr.Tech), Zach French (Renss); 182 — Jason St. John (Dburg), Brandon Steves (White), Robert Herse (Gr.Tech), Sam Gerardi (BKW);195 — Dan Ackley (Warr), Cody Rifenberick (Renss), Jacob Johnson (Gr.Tech), Ken Holland (C/FP); 220 — Nathan Winchester (Camb), Gene Ryan (C/FP), Parker McPhee (Salem), Jamel Johnson (Gr.Tech); 285 — Jordan Keys (Salem), Jake Karandy (Dbug), Blake Vaisey (Warr), Trent DeBlock (C/FP).

 

comments

 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: