CARS HOMES JOBS
Gazette staff's High School Sports
by Gazette staff

High School Sports

A Daily Gazette sports blog
Covering Section II
 

School Lacrosse: Section II scoring list

By James Schiltz
Saturday, July 27, 2013

I thought area high school lacrosse fans would find my list of single-game scoring performances of some interest.

About the list: I well am aware that some noteworthy performances are not included. I would be more than happy to add to the list if a coach or player wants to contact me at jims@dailygazette.com. I have no problem with corrections, either. Just want to get it right. The stats were obtained mostly through local newspaper reports.

My research goes back to the 1988 season, though I have added a few performances from before that, like Greg Mele’s 10-goal game from 1980 (I played in that game). I plan to continue my research as time allows.

In the future I may put together Section II lists for career and single season points, goals and assists.

SECTION II SINGLE-GAME SCORING PERFORMANCES

BOYS

SINGLE GAME GOALS (7 or more)

Mark Bryan, Niskayuna, 10, vs. Shaker (2005, in 15-6 win)
Greg Mele, Guilderland, 10, vs. Shenendehowa (1980, in 26-3 win)

Mike Crimmins, Saratoga, 9, vs. Bethlehem (2004)
Tim Daigle, Columbia, 9, vs. Bethlehem (2007)
Basil Daratsos, Niskayuna, 9, vs. Guilderland (2005)
Basil Daratsos, Niskayuna, 9, vs. Shaker (2004)
Farley Jones, Columbia, 9, vs. Kingston (2000)
Matt Jones, Columbia, 9, vs. Schenectady (1992, 14-point game)
Mark Leeson, South Glens Falls, 9, vs. Schuylerville (2009)
Lucas Maloney, Niskayuna, 9, vs. Bethlehem (2012)
Dan McGuire, Bethlehem, 9, vs. Pittsfield, Mass. (1994)
Chris Monks, Greenwich, 9, vs. BH-BL (2007)
Ian Saunders, Glens Falls, 9, vs. BH-BL (2008)

Tim Butler, Shaker, 8, vs. Bethlehem (2001)
Chris Clark, Shaker, 8, vs. Niskayuna (1995)
Dave Coughlin, Shaker, 8, vs. Guilderland (2000)
Dave Coughlin, Shaker, 8, vs. Colonie (1999)
Tim Cox, Schenectady, 8, vs. Amsterdam (2011)
Craig DeVoe, Shaker, 8, vs. LaSalle (1994)
Matt Ellement, Queensbury, 8, vs. South Glens Falls (2001)
Matt Ellement, Queensbury, 8, vs. South Glens Falls (2000)
Dennis Foley, Colonie, 8, vs. Pittsfield, Mass (1993)
Luke Goldstock, Niskayuna, 8, vs. Ballston Spa (2012)
Sam Hartz, Schenectady, 8, vs. Troy (2011)
David Hills, Shaker, 8, vs. Colonie (1997)
Russ Hilton, Columbia, 8, vs. Shenendehowa (1983)
Kevin Hunt, Johnstown, 8, vs. Troy (2008)
Matt Leslie, Ballston Spa, 8, vs. BH-BL (2007)
Lucas Maloney, Niskayuna, 8, vs. Colonie (2013)
Kyle Marr, Shenendehowa, 8, vs. Saratoga (2012)
Dan McAuliffe, Shenendehowa, 8, Guilderland (2004)
Sean McConaghy, Columbia, 8, vs. Bethlehem (1995)
Pat Meade, Schenectady, 8, vs. Troy (2001)
Sean O’Connell, LaSalle, 8, vs. CBA (2005)
Mark Panneton, Niskayuna, 8, vs. Columbia (2008)
Ed Pieper, Columbia, 8, vs. CBA (1997)
Jordan Quellman, Glens Falls, 8, vs. Troy (2004)
Cody Schnepf, Schenectady, 8, vs. SGF (2012)
Matt Sexton, Niskayuna, 8, vs. Saratoga (2012)
Matt Sexton, Niskayuna, 8, vs. Bethlehem (2012)
Trever Sipperly, Greenwich, 8, vs. Troy (2006)
Derek Sipperly, Greenwich, 8, vs. Troy (2005)
Steve Tomaso, Colonie, 8, vs. unknown (1985)
Andrew Vivian, CBA, 8, vs. Bethlehem (2008)
Ben Wilson, Voorheesville, 8, vs. Lansingburgh (2013)

Colton Barber, Schuylerville, 7, vs. Johnstown (2008)
Zach Baron, CBA, 7, vs. Schenectady (2010)
Tom Bedinotti, Columbia, 7, vs. LaSalle (1990)
Alex Boiko, Shenendehowa, 7, vs. Colonie (2001)
Steve Brockley, CBA, 7, vs. SGF (1998)
J.R. Campbell, Saratoga, 7, vs. Bethlehem (2012)
Rob Carpenter, CBA, 7, vs. Schenectady (2007)
Dave Couglin, Shaker, 7, vs. Niskayuna (2000)
Tim Cox, Schenectady, 7, vs. LaSalle (2011)
Tim Cox, Schenectady, 7, vs. LaSalle (2010)
Steve D’Amario, Niskayuna, 7, vs. Colonie (2008)
Tom Despart, AAcademy, 7, vs. Shenendehowa (1988)
Ryan Eder, Bethlehem, 7, vs. Columbia (2005)
D.J. Edick, Shenendehowa, 7, vs. Saratoga (2013)
D.J. Edick, Shenendehowa, 7, vs. CBA (2012)
Matt Ellement, Queensbury, 7, vs. LaSalle (2001)
Matt Ellement, Queensbury, 7, vs. Schenectady (2001)
Dan Flora, Schenectady, 7, vs. Glens Falls (2009)
Dan Flora, Schenectady, 7, vs. Troy (2009)
Dan Flora, Schenectady, 7, Amsterdam (2008)
Dennis Foley, Colonie, 7, vs. Troy (1994)
Dennis Foley, Colonie, 7, vs. LaSalle (1993)
Dennis Foley, Colonie, 7, vs. Kingston (1993)
D.J. Fowler, Greenwich, 7, vs. Cambridge (2011)
Luke Goldstock, Niskayuna, 7, vs. Saratoga (2013)
Luke Goldstock, Niskayuna, 7, vs. Bethlehem (2012)
Erik Halek, Bethlehem, 7, vs. Columbia (2010)
Sam Hartz, Schenectady, 7, vs. Columbia (2011)
Thomas Hemmerling, Cambridge, 7, vs. Johnstown (2012)
Peter Herrick, Columbia, 7, vs. Troy (2013)
Derek Howles, Schenectady, 7, vs. Amsterdam (2002)
Kevin Hunt, Johnstown, 7, vs. Troy (2008)
Kevin Hunt, Johnstown, 7, vs. Clinton (2008)
Alex Jones, South Glens Falls, 7, vs. Johnstown (2011)
Kyle Jones, BH-BL, 7, vs. Amsterdam (2007)
Andrew Kelleher, Bethlehem, 7, vs. LaSalle (2005)
Cort Kim, Guilderland, 7, vs. Shenendehowa (1988)
Mark Leeson, South Glens Falls, 7, vs. BH-BL (2008)
Trevor Lemner, LaSalle, 7, vs. Johnstown (2000)
Mark Leslie, Ballston Spa, 7, vs. LaSalle (2011)
Kevin Leveille, AAcademy, 7, vs. LaSalle (1997)
Kevin Leveille, AAcademy, 7, vs. Troy (1996)
Aaron Lupo, Schenectady, 7, vs. Bethlehem (2008)
Aaron Lupo, Schenectady, 7, vs. Amsterdam (2007)
Aaron Lupo, Schenectady, 7, vs. Amsterdam (2006, May)
Aaron Lupo, Schenectady , 7, vs. Amsterdam (2006, April)
John Madigan, Shaker, 7, vs. Saratoga (1997)
Lucas Maloney, Niskayuna, 7, vs. Colonie (2012)
Zach Meno, Schenectady, 7, vs. Colonie (1991)
Nick McCloskey, Scotia, 7, vs. Troy (2013)
Sean McConaghy, Columbia, 7, vs. Colonie (1996)
Mike McCulloch, Shaker, 7, vs. LaSalle (1992)
Dan McKinney, Niskayuna, 7, vs. Somers (2009)
Pat Meade, Schenectady, 7, vs. Colonie (2000)
Chris Monks, Greenwich, 7, vs. Scotia (2007)
Chris Monks, Greenwich, 7, vs. Troy (2006)
Tom Nealon, Troy, 7, vs. Maple Hill (2013)
Adam Neary, Niskayuna, 7, vs. Columbia (1999)
Adam Neary, Niskayuna, 7, vs. Johnson City (1998)
Mark Panneton, Niskayuna, 7, vs. BH-BL (2010)
Devon Patrick, Schenectady, 7, vs. Troy (2012)
Luke Perry, Scotia, 7, vs. Schuylerville (2009)
Ed Pieper, Columbia, 7, vs. Colonie (1996)
Jordan Quellman, Glens Falls, 7, vs. Queensbury (2004)
Jason Restina, Scotia, 7, vs. Greenwich (2007)
Shane Robichaud, AAcademy, 7, vs. Amsterdam (2008)
Brian Rogers, Shenendehowa, 7, vs. Shaker (2013)
Brian Schneider, LaSalle, 7, vs. Troy (2012)
Matt Shellard, Shaker, 7, vs. LaSalle (2005)
Dan Sipperly, Greenwich, 7, vs. Troy (2007)
Derek Sipperly, Greenwich, 7, vs. Troy (2005)
Steve Seitz, LaSalle, 7, vs. Amsterdam (2011)
Matt Sexton, Niskayuna, 7, vs. Mamaroneck (2012)
Carl Sopczyk, Glens Falls, 7, vs. Clinton (2012)
Andrew Vivian, CBA, 7, vs. Amsterdam (2009)
Ben Willows, Queensbury, 7, vs. Glens Falls (2013)
Drew Walsh, LaSalle, 7, vs. Bethlehem (2006)
Mike Wood, AAcademy, 7, vs. Colonie (1993)
Jon Zabin, Scotia, 7, vs. Johnstown (2009)

SINGLE GAME ASSISTS (6 or more)

Jeff Bryan, Niskayuna, 10, vs. Columbia (1999, in 13-3 win)
Craig Mossman, Bethlehem, 10, vs. SGF (1996, in 25-3 win)
Bobby Pollicino, Shaker, 10, vs. Columbia (1995, in 16-7 win)

Casey Balzer, Columbia, 9, vs. BH-BL (2008)
Trevor Hiss, BH-BL, 9, vs. Scotia (2012)
Kevin Leveille, AAcademy, 9, vs. SGF (1997)
Ryan McFee, Greenwich, 9, vs. Cambridge (2011)
Luke Goldstock, Niskayuna, 9, vs. Bethlehem (2012)
Dan McKinney, Niskayuna, 9, vs. Troy (2009)
Corey Nowak, Ballston Spa, 9, vs. Glens Falls (2006)
Kevin Owens, Schenectady, 9, vs. Glens Falls (1998)

Athan Biss, Shaker, 8, vs. Bethlehem (2001)
Bryan Adams, Guilderland, 8, vs. Saratoga (2002)
Mark Bryan, Niskayuna, 8, vs. Guilderland (2005)
Kevin Hunt, Johnstown, 8, vs. Schuylerville (2008)
Blaise Kearns, Troy, 8, vs. Amsterdam (2011)
Kevin Leveille, AAcademy, 8, vs. SGF (1997)
Dan McKinney, Niskayuna, 8, vs. Ballston Spa (2009)
Skyler Saunders, Cambridge, 8, vs. SGF (2012)
Brian Schneider, LaSalle, 8, vs. Schenectady (2012)
Jamel Vanterpool, Colonie, 8, vs. Schenectady (1998)
Ryan Weiss, Shenendehowa, 8, vs. Schenectady (1991)
Ryan Weiss, Shenendehowa, 8, vs. Colonie (1991)
Mike Wood, AAcademy, 8, vs. Bethlehem (1993)

Athan Biss, Shaker, 7, vs. Saratoga (2001)
Mark Bryan, Niskayuna, 7, vs. Shaker (2004)
Mark Bryan, Niskayuna, 7, vs. Saratoga (2004)
Jeff Bryan, Niskayuna, 7, vs. Bethlehem (2000)
Jeff Bryan, Niskayuna, 7, vs. Saratoga (1999)
Connor Chase, Greenwich, 7, vs. Johnstown (2009)
Sean Corcoran, Saratoga, 7, vs. Troy (1993)
Dan Coghill, Shaker, 7, vs. Schenectady (2006)
Tim Cox, Schenectady, 7, vs. Troy (2011)
Connor Flaherty, Scotia, 7, vs. Johnstown (2013)
Trevor Hiss, Burnt Hills, 7, vs. SGF (2012)
Pat Hussey, LaSalle, 7, vs. Amsterdam (2009)
Spencer Jones, AAcademy, 7, vs. Amsterdam (1996)
Shane Koppens, Shenendehowa, 7, vs. Shaker (2004)
Jon Mabb, Glens Falls, 7, vs. Saugerties (2003)
Pat Meade, Schenectady, 7, vs. Johnstown (2002)
Andy Morris, Saratoga, 7, vs. Bethlehem (2008)
Adam Neary, Niskayuna, 7, vs. Colonie (1997)
John Olsen, Shenendehowa, 7, vs. Ballston Spa (2008)
Greg Rogowski, CBA, 7, vs. Amsterdam (2005)
Greg Rogowski, CBA, 7, vs. LaSalle (2005)
Greg Rogowski, CBA, 7, vs. Schenectady (2005)
Greg Rogowski, CBA, 7, vs. Troy (2005)
Phil Rollins, Niskayuna, 7, vs. Bethlehem (2006)
Matt Santini, Shaker, 7, vs. LaSalle (1993)
Skyler Saunders, Cambridge, 7, vs. Johnstown (2012)
Brian Schneider, LaSalle, 7, vs. Amsterdam (2012)
Jeff Seager, Ballston Spa, 7, vs. BH-BL (2007)
Matt Shellard, Shaker, 7, vs. Ballston Spa (2005)
Dan Sipperly, Greenwich, 7, vs. BH-BL (2007)
Dan Sipperly, Greenwich, 7, vs. Burr and Burton (2007)
Trever Sipperly, Greenwich, 7, vs. Troy (2006)
Derek Sipperly, Greenwich, 7, vs. Johnstown (2006)
Jake Smith, Guilderland, 7, vs. Schenectady (2013)
Andrew Vivian, CBA, 7, vs Amsterdam (2008)
Ben Willows, Queensbury, 7, vs. Glens Falls (2013)

Jared Barringer, CBA, 6, vs. Troy (1997)
Athan Biss, Shaker, 6, vs. Guilderland (2001)
Ryan Bouchey, LaSalle, 6, vs. Ballston Spa (2002)
Ryan Bouchey, LaSalle, 6, vs. Glens Falls (2002)
Mark Bryan, Niskayuna, 6, vs. LaSalle (2005)
Mark Bryan, Niskayuna, 6, vs. Guilderland (2005)
Mark Bryan, Niskayuna, 6, vs. E.Syracuse-Minoa (2003)
Sam Carmola, Scotia, 6, vs. Troy (2013)
Joe Chenaille, Lansingburgh, 6, vs. Johnstown (2012)
Nick Childs, Guilderland, 6, vs. CBA (1995)
Liam Christensen, Bethlehem, 6, vs. Schenectady (2012)
Dan Coghill, Shaker, 6, vs. Saratoga (2006)
Quinn Connell, Guilderland, 6, Bethlehem (2008)
Tim Cox, Schenectady, 6, vs. Troy (2011)
Jeff Crowther, Columbia, 6, vs. Shaker (1988, sectional game)
Tim Daigle, Columbia, 6, vs. BH-BL (2007)
Mike D’Amario, Niskayuna, 6, vs. Ballston Spa (2013)
Dustin DiNola, AAcademy, 6, vs. Scotia (1997)
Matt Ellement, Queensbury, 6, vs. South Glens Falls (2001, 14-point game)
Steve Farrell, Shaker, 6, vs. LaSalle (2011)
Sean Flanders, Schuylerville, 6, vs. Voorheesville (2012)
Brian Ford, Niskayuna, 6, vs. Shaker (2001)
Sam Hartz, Schenectady, 6, vs. Amsterdam (2011)
Trevor Hiss, Burnt Hills, 6, vs. Bethlehem (2012)
Dillon Horn, Greenwich, 6, vs. Johnstown (2006)
Matt Johnson, Bethlehem, 6, vs. BH-BL (2007)
Shane Koppens, Shenendehowa, 6, vs. Shaker (2004)
Shane Koppens, Shenendehowa, 6, vs. Saratoga (2003)
Nick Leffler, Scotia, 6, vs. Cambridge (2011)
Tanner MacIvor, Niskayuna, 6, vs. Minisink Valley (2012)
Pat Maney, Columbia, 6, vs. Colonie (1986)
Matt McDonald, Ballston Spa, 6, vs. Bethlehem (2012)
Adam Neary, Niskayuna, 6, vs. unknown (1997)
Bryan O’Connell, LaSalle, 6, vs. CBA (2005)
D.J. O’Connell, Colonie, 6, vs. Burnt Hills (2008)
Sean O’Connell, LaSalle, 6, vs. Saugerties (2004)
Kevin Owens, Schenectady, 6, vs. Hoosick Academy (1998)
Kevin Owens, Schenectady, 6, vs. unknown (1998)
Matt Parsons, Glens Falls, 6, vs. Maple Hill (2012)
Bobby Pollicino, Shaker, 6, vs. Guilderland (1995)
Kolby Randall, Maple Hill, 6, vs. Hoosick Falls (2013)
Stephen Rehfuss, Shaker, 6, vs. Columbia (2013)
Greg Rogowski, CBA, 6, vs. Vestal (2005)
Greg Rogowski, CBA, 6, vs. Schenectady (2004)
Jeff Ross, Guilderland, 6, vs. AAcademy (1990)
Brian Schlansker, Niskayuna, 6, vs. Guilderland (2011)
Jeff Seager, Ballston Spa, 6, vs. Columbia (2008)
Andrew Singer, Scotia, 6, vs. SGF (2002)
Dan Sipperly, CBA, 6, vs. Amsterdam (2009)
Richard Vazzana, Columbia, 6, vs. Colonie (2004)
Andrew Vivian, CBA, 6, vs. Ballston Spa (2009).
Andrew Vivian, CBA, 6, vs. Schenectady (2009)
Andrew Vivian, CBA, 6, vs. Amsterdam (2008)
Shane Zyglewicz, Shaker, 6, vs. Shenendehowa (1989, Section II final)

SINGLE GAME POINTS (10 or more)

Matt Ellement, Queensbury, 14 (8-6), vs. South Glens Falls (2001, score unavailable)
Matt Jones, Columbia, 14 (9-5), vs. Schenectady (1992, in 24-4 win)

Athan Biss, Shaker, 13 (6-7), vs. Saratoga (2001)
Kevin Hunt, Johnstown, 13 (5-8), vs. Schuylerville (2008)
Kevin Leveille, AAcademy, 13 (5-8), vs. SGF (1997)
Craig Mossman, Bethlehem, 13 (3-10), vs. SGF (1996)
Ryan Weiss, Shenendehowa, 13 (5-8), vs. Colonie (1991)

Casey Balzer, Columbia, 12 (3-9) vs. BH-BL (2008)
Mark Bryan, Niskayuna, 12 (6-6), vs. LaSalle (2005)
Tim Cox, Schenectady, 12 (5-7), vs. Troy (2011)
Tim Cox, Schenectady, 12 (8-4), vs. Amsterdam (2011)
Tim Daigle, Columbia, 12 (9-3), vs. Bethlehem (2007)
Matt Ellement, Queensbury, 12 (7-5), vs. South Glens Falls (2001)
Luke Goldstock, Niskayuna, 12 (7-5), vs. Bethlehem (2012)
Aaron Lupo, Schenectady, 12 (7-5), vs. Amsterdam (2007)
Pat Meade, Schenectady, 12 (5-7), vs. Johnstown (2002)
Chris Monks, Greenwich, 12 (9-3), vs. BH-BL (2007)
Ed Pieper, Columbia, 12 (8-4), vs. CBA (1997)
Greg Rogowski, CBA, 12 (6-6), vs. Vestal (2005)
Greg Rogowski, CBA, 12 (5-7), vs. Amsterdam (2005)
Matt Shellard, Shaker, 12 (5-7), vs. Ballston Spa (2005)
Matt Shellard, Shaker, 12 (7-5), vs. LaSalle (2005)
Matt Sexton, Niskayuna, 12 (7-5), vs. Mamaroneck (2012)
Andrew Singer, Scotia, 12 (6-6), vs. SGF (2002)
Dan Sipperly, Greenwich, 12 (5-7), vs. BH-BL (2007)

Athan Biss, Shaker, 11 (5-6), vs. Guilderland (2001)
Jeff Bryan, Niskayuna, 11 (4-7), vs. Bethlehem (2000)
Jeff Bryan, Niskayuna, 11 (1-10), vs. Columbia (1999)
Mark Bryan, Niskayuna, 11 (3-8), vs. Guilderland (2005)
Mark Bryan, Niskayuna, 11 (10-1), vs. Shaker (2005)
Tim Cox, Schenectady, 11 (6-5), vs. South Glens Falls (2011)
Steve D’Amario, Niskayuna, 11 (7-4), vs. Colonie (2008)
Sam Hartz, Schenectady, 11 (5-6), vs. Amsterdam (2011)
Trevor Hiss, Burnt Hills, 11 (2-9), vs. Scotia (2012)
Trevor Hiss, Burnt Hills, 11 (4-7), vs. SGF (2012)
Kwame Jarvis, Schenectady, 11 (5-6), vs. Troy (2013)
Kyle Jones, BH-BL, 11 (6-5), vs. Scotia (2009)
Kevin Leveille, AAcademy, 11 (2-9), vs. SGF (1997)
Sean McConaghy, Columbia, 11 (7-4), vs. Colonie (1996)
Corey Nowak, Ballston Spa, 11 (2-9), vs. Glens Falls (2006)
Bobby Pollicino, Shaker, 11 (1-10), vs. Columbia (1995)
Greg Rogowski, CBA, 11 (4-7), vs. LaSalle (2005)
Ian Saunders, Glens Falls, 11 (9-2), vs. BH-BL (2008)
Skyler Saunders, Cambridge, 11 (4-7), vs. Johnstown (2012)
Brian Schneider, LaSalle, 11 (3-8), vs. Schenectady (2012)
Matt Shellard, Shaker, 11 (4-7), vs. Ballston Spa (2005)
Dan Sipperly, CBA, 11 (5-6), vs. Amsterdam (2010)
Dan Sipperly, CBA, 11 (6-5), vs. Bethlehem (2008)
Dan Sipperly, Greenwich, 11 (7-4), vs. Troy (2007)
Derek Sipperly, Greenwich, 11 (4-7), vs. Johnstown (2006)
Andrew Vivian, CBA, 11 (6-5), vs. Shaker (2008)
Mike Wood, AAcademy, 11 (3-8), vs. Bethlehem (1993)
Jon Zabin, Scotia, 11 (7-4), vs. Johnstown (2009)

Bryan Adams, Guilderland, 10 (2-8), vs. Saratoga (2002)
Casey Balzer, Columbia, 10 (5-5), vs. Colonie (2008)
John Bassett, CBA, 10 (5-5), vs. Bethlehem (2012)
John Bassett, CBA, 10 (6-4), vs. Troy (2012)
Mark Bryan, Niskayuna, 10 (6-4), vs. Columbia (2004)
Mike Boisvert, Ballston Spa, 10 (6-4), vs. BH-BL (2009)
Rob Carpenter, CBA, 10 (7-3), vs. Schenectady (2007)
Mike Crimmins, Saratoga, 10 (9-1), vs. Bethlehem (2004)
Greg Cufari, Scotia-Glenville, 10 (5-5), vs. South Glens Falls (1999).
Shay Curtis, Lansingburgh, 10 (6-4), vs. Maple Hill (2013)
Tim Daigle, Columbia, 10 (4-6), vs. BH-BL (2007)
Basil Daratsos, Niskayuna, 10 (9-1), vs. Shaker (2004)
Steve Farrell, Shaker, 10 (5-5), vs Bethlehem (2012)
Dennis Foley, Colonie, 10 (7-3), vs. Troy (1994)
Luke Goldstock, Niskayuna, 10 (6-4), vs. Guilderland (2012)
Luke Goldstock, Niskayuna, 10 (1-9), vs. Bethlehem (2012)
Sam Hartz, Schenectady, 10 (7-3), vs. Columbia (2011)
Sam Hartz, Schenectady, 10 (8-2), vs. Troy (2011)
Russ Hilton, Columbia, 10 (8-2), vs. Shenendehowa (1983)
Trevor Hiss, BH-BL, 10 (5-5), vs. Columbia (2012)
Trevor Hiss, BH-BL, 10 (6-4), vs. South Glens Falls (2011)
Derek Howles, Schenectady, 10 (7-3), vs. Amsterdam (2002)
Ryan Ivory, Saratoga, 10 (5-5), vs. Shaker (2007)
Mike Jenkins, Shenendehowa, 10 (6-4), vs. Burnt Hills (2012)
Mark Johnson, Bethlehem, 10 (5-5), vs. Troy (2007)
Josh Jones, Troy, 10 (6-4), vs. CBA (1995)
Kyle Jones, BH-BL, 10 (7-3), vs. Amsterdam (2007)
Spencer Jones, AAcademy, 10 (3-7), vs. Amsterdam (1996)
Cort Kim, Guilderland, 10 (6-4), vs. LaSalle (1988, in 13-3 win)
Cort Kim, Guilderland, 10 (5-5), vs. LaSalle (1988, in 13-5 win)
Shane Koppens, Shenendehowa, 10 (6-4), vs. Bethlehem (2004)
Mark Leeson, South Glens Falls, 10 (9-1), vs. Schuylerville (2009)
Trevor Lemner, LaSalle, 10 (7-3), vs. Johnstown (2000)
Mark Leslie, Ballston Spa 10 (7-3), vs. LaSalle (2011)
Matt Leslie, Ballston Spa, 10 (8-2), vs. BH-BL (2007)
Kevin Leveille, AAcademy, 10 (7-3), vs. LaSalle (1997)
Lucas Maloney, Niskayuna, 10 (8-2), vs. Colonie (2013)
Kyle Marr, Shenendehowa, 10 (8-2), vs. Saratoga (2012)
Greg Mele, Guilderland, 10 (10-0), vs. Shenendehowa (1980)
Phil McCarthy, Shenendehowa, 10 (5-5) vs. LaSalle (1987, in 13-2 win)
Sean McConaghy, Columbia, 10 (5-5), vs. Colonie (1996)
Dan McGuire, Bethlehem, 10 (6-4), vs. SGF (1996)
Dan McKinney, Niskayuna, 10 (2-8), vs. Ballston Spa (2009)
Sean O’Connell, LaSalle, 10 (8-2), vs. CBA (2005)
Sean O’Connell, LaSalle, 10 (4-6), vs. Saugerties (2004)
Kevin Owens, Schenectady, 10 (1-9), vs. Glens Falls (1998)
Devon Patrick, Schenectady, 10 (7-3), vs. Troy (2012)
Kolby Randall, Maple Hill, 10 (4-6), vs. Hoosick Falls (2013)
Matt Renko, Scotia, 10 (5-5), vs. Johnstown (2012)
Greg Rogowski, CBA, 10 (5-5), vs. Amsterdam (2005)
Greg Rogowski, CBA, 10 (5-5), vs. Schenectady (2005)
Greg Rogowski, CBA, 10 (3-7), vs. Troy (2005)
Phil Rollins, Niskayuna, 10 (3-7), vs. Bethlehem (2006)
Jeff Seager, Ballston Spa, 10 (3-7), vs. BH-BL (2007)
Steve Schliecker, Shenendehowa, 10 (6-4), vs. Colonie (1991)
Brian Schneider, LaSalle, 10 (3-7), vs. Amsterdam (2012)
Dan Sipperly, CBA, 10 (6-4), vs. Ballston Spa (2009)
Dan Sipperly, CBA, 10 (4-6), vs. Amsterdam (2009)
Trever Sipperly, Greenwich, 10 (6-4), vs. Johnstown (2006)
Trever Sipperly, Greenwich, 10 (3-7), vs. Troy (2006)
Josh Sweeney, CBA, 10 (6-4), vs. Schenectady (2006)
Josh Sweeney, CBA, 10 (6-4), vs. LaSalle (2006).
Andrew Vivian, CBA, 10 (4-6), vs. Ballston Spa (2009)
Andrew Vivian, CBA, 10 (7-3), vs. Amsterdam (2009)
Ryan Weiss, Shenendehowa, 10 (2-8), vs. Schenectady (1991)
Ryan Weiss, Shenendehowa, 10 (6-4), vs. Hoosac (1990)
Mike Wood, AAcademy, 10 (7-3), vs. Colonie (1993)
Jordan Zaman, Schenectady, 10 (6-4), vs. Amsterdam (2012)

NEW ENGLAND PREP
Albany Academy from 1998-2007

GOALS
Mike Leveille, AA, 7, vs. Mercer Island (2004)
ASSISTS
Mike Szpiech, AA, 8, vs. Williston-Northampton (2004)
Alex Barvoets, AA, 6, vs. Suffield (2005)
Alex Barvoets, AA, 6, vs. Millbrook (2004)
Mike Leveille, AA, 6, vs. Trinity Pawling (2005)
Mike Leveille, AA, 6, vs. Loomis-Chafee (2002)
POINTS
Mike Leveille, AA, 11 (5-6), vs. Loomis-Chafee (2002)
Kevin Leveille, AA, 11 (6-5), vs. Berkshire (1998)
Mike Szpiech, AA, 11 (3-8), vs. Williston-Northampton (2004)
Mike Leveille, AA, 10 (4-6), vs. Trinity Pawling (2004)
Mike Leveille, AA, 10 (6-4), vs. Kent School (2004)
Mike Leveille, AA, 10 (6-4), vs. Kent School (2002)

GIRLS

SINGLE GAME GOALS (7 or more)

Shelby Wood, Holy Names, 12, vs. Schenectady (2010, in 17-15 2OT win)

Tara Akstull, Shenendehowa, 11, vs. Columbia (2004, in 22-13 sectional win)
Sara Bonacquist, Schenectady, 11, vs. Emma Willard (2008, in 18-17 loss)
Chloe Knapp, Glens Falls, 11, vs. SGF (2012, in 22-21 win)

Molly Hislop, Emma Willard, 10, vs. Shenendehowa (1992)
Bridget Malicki, AAGirls, 10, vs. Columbia (2010)
Bridget Malicki, AAGirls, 10, vs. Schuylerville (2009)
Emma Malicki, AAGirls, 10, vs. Emma Willard (2013)
Katherine Maxwell, Holy Names, 10, vs. Emma Willard (2004)
Erin Mossop, Guilderland, 10, vs. Fayetteville-Manlius (2011)
Shelby Wood, Holy Names, 10, vs. Scotia (2011)

Lexee Barber, Queensbury, 9, Emma Willard (2010)
Sara Bonacquist, Schenectady, 9, vs. Holy Names (2009)
Alyssa Brand, Johnstown, 9, vs. Schuylerville (2010)
Inneke Carmola, Scotia, 9, vs. Schenectady (2006)
Laura Collins, Greenwich, 9, vs. Scotia (2011)
Grace Coppola, Scotia, 9, vs. Johnstown (2007)
Katie DeJoseph, Scotia, 9, vs. Holy Names (2004)
Katelyn Dwyer, Scotia, 9, vs. Schuylerville (2012)
Jenny Evans, AAGirls, 9, vs. Shenendehowa (1992)
Kia Ference, Schenectady, 9, vs. Cohoes (2012)
Kia Ference, Schenectady, 9, vs. Ballston Spa (2012)
Kristina Maza, Glens Falls, 9, vs. Cohoes (2003)
Carolyn Murray, Shenendehowa, 9, vs. Shaker (1995)
Leanna Pace, Niskayuna, 9, vs. Saugerties (2008)
Courtney Pierce, Schuylerville, 9, vs. Scotia (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 9, vs. Johnstown (2009)
Courtney Pierce, Schuylerville, 9, vs. Holy Names (2009)
Courtney Pierce, Schuylerville, 9, vs. Johnstown (2008)
Halley Quillinan, Bethlehem, 9, vs. Shenendehowa (2006)
Krissy Rajczak, Scotia, 9, vs. Cohoes (2003)
Krissy Rajczak, Scotia, 9, vs. Emma Willard (2002)
Lori Rice, Averill Park, 9, vs. Bethlehem (1996)
Jesse Schultz, Emma Willard, 9, vs. Johnstown (2003)
Alexa Smead, Holy Names, 9, vs. Schuylerville (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 9, vs. Schenectady (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 9, vs. Emma Willard (2007)
Alexa Smead, Holy Names, 9, vs. Schenectady (2007, April)
Alexa Smead, Holy Names, 9, vs. Schenectady (2007, May)
Kat Stead, Shenendehowa, 9, vs. unknown (1997)
Kelly Wall, Shenendehowa, 9, vs. Burnt Hills (2012)
Shelby Wood, Holy Names, 9, vs. Columbia (2010)

Tara Akstull, Shenendehowa, 8, vs. Colonie (2006)
Katelyn Ayers, Bethlehem, 8, vs. Columbia (2011)
Emily Bailey, Emma Willard, 8, vs. Guilderland (1993)
Emily Bailey, Emma Willard, 8, vs. Shaker (1993)
Cassie Beckwith, Saratoga, 8, vs. Shaker (1992)
Susie Breaznell, Bethlehem, 8, vs. Guilderland (2000)
Inneke Carmola, Scotia, 8, vs. Kingston (2006)
Inneke Carmola, Scotia, 8, vs. Johnstown (2006)
Inneke Carmola, Scotia, 8, SGF (2006, April)
Inneke Carmola, Scotia, 8, SGF (2006, May)
Kendall Cietek, Guilderland, 8, vs. Colonie (2011)
Lexi Dalcol, Shaker, 8, vs. Saratoga (2009)
Lexi Dalcol, Shaker, 8, vs. Niskayuna (2008)
Emily Doucette, Queensbury, 8, vs. Schuylerville (2008)
Marjorie Drohan, Schenectady, 8, vs. Hoosick Falls (2013)
Amanda Forbes, Glens Falls, 8, vs. Scotia (2004)
Caroline Gersuk, AAGirls, 8, vs. Queensbury (2008)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 8, vs. Holy Names (2013)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 8, vs. Schenectady (2013)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 8, vs. Holy Names (2012)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 8, vs. Schenectady (2012)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 8, vs. South Glens Falls (2012)
Morgan Hardt, Guilderland, 8, vs. Averill Park (2013)
Becky Hilton, Columbia, 8, vs. unknown
Kelly Hughes, Bethlehem, 8, vs. Colonie (2005)
Emily Johnston, Guilderland, 8, vs. Shenendehowa (2001)
Chloe Knapp, Glens Falls, 8, vs. Johnstown (2012)
Chloe Knapp, Glens Falls, 8, vs. Schuylerville (2011)
Chloe Knapp, Glens Falls, 8, vs. South Glens Falls (2011)
Lydia Knapp, Glens Falls, 8, vs. Johnstown (2011)
Sabrina Kristel, Schenectady, 8, vs. Cohoes (2011)
Julia Lennon, Shaker, 8, vs. Columbia (2013)
Kristin Link, Bethlehem, 8, vs. Shaker (2003)
Allison Liptak, Schuylerville, 8, vs. Scotia (2012)
Allison Liptak, Schuylerville, 8, vs. Greenwich (2012)
Emma Malicki, AAGirls, 8, vs. Holy Names (2013)
Emma Malicki, AAGirls, 8, vs. Glens Falls (2011)
Molly Ortolano, AAGirls, 8, vs. Saugerties (2005)
Leanna Pace, Niskayuna, 8, vs. Averill Park (2007)
Kaitlin Pericak, AAGirls, 8, vs. South Glens Falls (2011)
Lindsay Pieper, Columbia, 8, vs. Colonie (2003)
Courtney Pierce, Schuylerville, 8, vs. Schenectady (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 8, vs. Glens Falls (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 8, vs. South Glens Falls (2010)
Krissy Rajczak, Scotia, 8, vs. unknown (2003)
Caroline Rehfuss, Shaker, 8, vs. Shenendehowa (2009)
Abbey Rehfuss, Shaker, 8, vs. CBA-Syracuse (2007)
Abbey Rehfuss, Shaker, 8, vs. Columbia (2007)
Lori Rice, Averill Park, 8, vs. Emma Willard (1996)
Kristen Schuart, Emma Willard, 8, vs. Guilderland (1995)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. Ballston Spa (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. Johnstown (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. South Glens Falls (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. Burr & Burton (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. Schuylerville (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 8, vs. Schenectady (2008)
Kat Stead, Shenendehowa, 8, vs. Niskayuna (1999)
Jenna Stock, Johnstown, 8, vs. Emma Willard (2006)
Amanda Sweeney, Scotia, 8, vs. Holy Names (2011)
Kat Thomas, Shaker, 8, vs. Columbia (2008)
Kayla Treanor, Niskayuna 8, vs. Saratoga (2012)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 8, vs. Glens Falls (2012)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 8, vs. Schuylerville (2012, April)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 8 vs. Schuylerville (2012, May)
Colleen Werther, AAGirls, 8, vs. Johnstown (2007)
Colleen Werther, AAGirls, 8, vs. Holy Names (2007)
Emily White, Glens Falls, 8, vs. Scotia (2012)
Shelby Wood, Holy Names, 8, vs. Cohoes (2010)

Tara Akstull, Shenendehowa, 7, vs. Kingston (2004)
Ritchie Assini, Niskayuna, 7, vs. Bethlehem (2012)
Katelyn Auer, South Glens Falls, 7, vs. Greenwich (2011)
Katelyn Ayers, Bethlehem, 7, vs. Ballston Spa (2011)
Lindsey Baker, Glens Falls, 7, vs. SGF (2006)
Lindsey Baker, Glens Falls, 7, vs. Scotia (2006)
Brooke Bartlett, Shenendehowa, 7, vs. AAGirls (1995)
Cassie Beckwith, Saratoga, 7, vs. Shenendehowa (1992)
Cassie Beckwith, Saratoga, 7, vs. Scotia (1990)
Gabby Billsborrow, Schenectady, 7, vs. Cohoes (2012)
Carrie Bolduc, AAGirls, 7, vs. Averill Park (1995)
Carrie Bolduc, AAGirls, 7, vs. Emma Willard (1994)
Carrie Bolduc, AAGirls, 7, vs. Columbia (1993)
Sara Bonacquist, Schenectady, 7, vs. Cohoes (2008)
Sara Bonacquist, Schenectady, 7, vs. Schuylerville (2008)
Nicole Borisenok, AAGirls, 7, vs. Schenectady (2008)
Nicole Borisenok, AAGirls, 7, vs. Cohoes (2007)
Nicole Borisenok, AAGirls, 7, vs. Schenectady (2007)
Lexi Brannigan, Colonie, 7, vs. Averill Park (2010)
Lexi Brannigan, Colonie, 7, vs. Shaker (2010)
Kelly Bunt, Johnstown, 7, vs. Emma Willard (2003)
Rachel Burek, Columbia, 7, vs. Shaker (2008)
Stephanie Caouette, Columbia, 7, vs. BH-BL (2007)
Inneke Carmola, Scotia, 7, vs. Emma Willard (2006)
Inneke Carmola, Scotia, 7, vs. Emma Willard (2005)
Kim Carr, Colonie, 7, vs. Columbia (2012)
Karen Colehour, Colonie, 7, vs. Schenectady (2005)
Shannon Croce, Scotia, 7, vs. AAGirls (1996)
Lexi Dalcol, Shaker, 7, vs. Niskayuna (2008)
Lexi Dalcol, Shaker, 7, vs. CBA-Syracuse (2008)
Lexi Dalcol, Shaker, 7, vs. Columbia (2008)
Katie DeJoseph, Scotia, 7, vs. Emma Willard (2004)
Katie DeJoseph, Scotia, 7, vs. Cohoes (2004)
Katie DeJoseph, Scotia, 7, vs. Schenectady (2004)
Kate DeVantier, Scotia, 7, vs. Johnstown (2008)
Maddie Devine, 7, vs. Ballston Spa (2013)
Adrianne Devine, Shaker, 7, vs. Saratoga (2010)
Meghan Devlin, Schenectady, 7, vs. Ballston Spa (2008)
Marj Drohan, Schenectady, 7, vs. Hoosick Falls (2013)
Courtney Ensslin, Holy Names, 7, vs. Johnstown (2007)
Christy Fairbanks, Guilderland, 7, vs. Niskayuna (1995)
Andrea Fleck, AAGirls, 7, vs. Scotia (1996)
Shirah Fudin, Bethlehem, 7, vs. Colonie (2010)
Jordyn Godfrey, Burnt Hills, 7, vs. SGF (2012)
Caroline Gersuk, AAGirls, 7, vs. Scotia (2008)
Kayla Goman, Greenwich, 7, vs. South Glens Falls (2012)
Becky Green, Guilderland, 7, vs. Rome Free (2003)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 7, vs. Cohoes (2012)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 7, vs. Schenectady (2011)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 7, vs. Schenectady (2010)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 7, vs. Cohoes (2010)
Jill Hans, Colonie, 7, vs. Columbia (2001)
Emma Hardy, AAGirls, 7, vs. Holy Names (2013)
Emma Hardy, AAGirls, 7, vs. Colonie (2013)
Becky Hilton, Columbia, 7, vs. Shenendehowa (1994)
Becky Hilton, Columbia, 7, vs. Saratoga (1993)
Becky Hilton, Columbia, 7, vs. Averill Park (1993)
Molly Hislop, Emma Willard, 7, vs. Averill Park (1992)
Bridgitte Hooker, Glens Falls, 7, vs. South Glens Falls (2007)
Kelly Hughes, Bethlehem, 7, vs. Shenendehowa (2005)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 7, vs. Glens Falls (2005)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 7, vs. Columbia (2004)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 7, vs. Glens Falls (2004)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 7, vs. Scotia (2004)
Cara Jones, Columbia, 7, vs. Emma Willard (1993)
Amy Kalinkiewicz, Scotia, 7, vs. SGF (2008)
Kristen Keegan, Scotia, 7, vs. Columbia (1994)
Lydia Knapp, Glens Falls, 7, vs. Scotia (2012)
Lydia Knapp, Glens Falls, 7, vs. Emma Willard (2012)
Lydia Knapp, Glens Falls, 7, vs. Schuylerville (2012)
Lydia Knapp, Glens Falls, 7, vs. South Glens Falls (2011)
Chloe Knapp, Glens Falls, 7, vs. Schuylerville (2012)
Chloe Knapp, Glens Falls, 7, vs. Emma Willard (2011)
Chloe Knapp, Glens Falls, 7, vs. Greenwich (2011)
Chloe Knapp, Glens Falls, 7, vs. Schuylerville (2010)
Julia Lennon, Shaker, 7, vs. Bethlehem (2013)
Julia Lennon, Shaker, 7, vs. Averill Park (2013)
Julia Lennon, Shaker, 7, vs. Ballston Spa (2013)
Julia Lennon, Shaker, 7, vs. Bethlehem (2013)
Kristin Link, Bethlehem, 7, vs. Niskayuna (2003)
Kristin Link, Bethlehem, 7, vs. Columbia (2003)
Kristin Link, Bethlehem, 7, vs. Shaker (2003)
Kristin Link, Bethlehem, 7, vs. Colonie (2003)
Ally Liptak, Schuylerville, 7, vs. Scotia (2012)
Amanda Mabee, Scotia, 7, vs. Guilderland (1993)
Amanda Mabee, Scotia, 7, vs. Emma Willard (1992)
Emma Malicki, AAGirls, 7, vs. Colonie (2013)
Bridget Malicki, AAGirls, 7, vs. Johnstown (2010)
Katherine Maxwell, Holy Names, 7, vs. Scotia-Glenville (2004)
Katherine Maxwell, Holy Names, 7, vs. Cohos (2003)
Kaytlin McCormick, Saratoga, 7, vs. Columbia (2005)
Kaytlin McCormick, Saratoga, 7, vs. Shenendehowa (2005)
Maria McGuire, Shenendehowa, 7, vs. Bethlehem (1997)
Katie Monson, Cohoes, 7, vs. Greenwich (2013)
Erin Mossop, Guilderland, 7, vs. Niskayuna (2011)
Molly Ortolano, AAGirls, 7, vs. Emma Willard (2005)
Molly Ortolano, AAGirls, 7, vs. SGF (2005)
Molly Ortolano, AAGirls, 7, vs. Cohoes (2003)
Shannon O’Sullivan, Shaker, 7, vs. Shenendehowa (1995)
Shannon O’Sullivan, Shaker, 7, vs. Guilderland (1994)
Sally O’Toole, Holy Names, 7, vs. Scotia (2013)
Sally O’Toole, Holy Names, 7, vs. Cohoes (2013)
Kaitlin Pericak, AAGirls, 7, vs. Bethlehem (2011)
Kaitlin Pericak, AAGirls, 7, vs. Emma Willard (2010)
Kaitlin Pericak, AAGirls, 7, vs. Scotia (2010)
Kaitlin Pericak, AAGirls, 7, vs. Schenectady (2010)
Kelsey Pieper, Columbia, 7, vs. Mt. Anthony (2004)
Courtney Pierce, Schuylerville, 7, vs. Scotia (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 7 vs. Glens Falls (2010)
Courtney Pierce, Schuylerville, 7, vs. Emma Willard (2010)
Halley Quillinan, Bethlehem, 7, vs. Saratoga (2006)
Halley Quillinan, Bethlehem, 7, vs. Shenendehowa (2006)
Halley Quillinan, Bethlehem, 7, vs. Shenendehowa (2004)
Halley Quillinan, Holy Names, 7, vs. Emma Willard (2003)
Halley Quillinan, Holy Names, 7, vs. AAGirls (2003)
Halley Quillinan, Holy Names, 7, vs. Glens Falls (2003)
Heather Quirk, Schuylerville, 7, vs. Greenwich (2010)
Mary Rahal, Queensbury, 7, vs. Averill Park (2013)
Krissy Rajczak, Scotia, 7, vs. Emma Willard (2003)
Krissy Rajczak, Scotia, 7, vs. Queensbury (2003)
Krissy Rajczak, Scotia, 7. vs. Johnstown (2002)
Krissy Rajczak, Scotia, 7, vs. Kingston (2002)
Krissy Rajczak, Scotia, 7, vs. AAGirls (2001)
Jennifer Rajczak, Scotia, 7, vs. AAGirls (2000)
Chris Rivage, Columbia, 7, vs. Averill Park (1995)
Chris Rivage, Columbia, 7, vs. Bethlehem (1995)
Liz Rizzo, Glens Falls, 7, vs. Saugerties (2006)
Genese Romeo, Glens Falls, 7, vs. Holy Names (2011)
Lindsey Rosecrans, Niskayuna, 7, vs. Colonie (2005)
Katie Rowan, Bethlehem, 7, vs. Shaker (2004)
Emily Ryan, Niskayuna, 7, vs. Shenendehowa (2011)
Bri Sacks, Niskayuna, 7, vs. Colonie (2013)
Kelly Schlansker, Niskayuna, 7, vs. Ballston Spa (2013)
Jesse Schultz, Emma Willard, 7, vs. Schenectady (2005)
Libby Schultz, Emma Willard, 7, vs. AAGirls (2007)
Aly Selchick, Albany Academy, 7, vs. Cohoes (2012)
Isabelle Sipperly, Greenwich, 7, vs. South Glens Falls (2012)
Isabelle Sipperly, Greenwich, 7, vs. Holy Names (2012)
Isabelle Sipperly, Greenwich, 7, vs. Cohoes (2011)
Julia Sirianni, Saratoga, 7, vs. Columbia (2011)
Alexa Smead, Holy Names, 7, vs. Scotia (2008)
Alexa Smead, Holy Names, 7, vs. Schenectady (2006)
Kat Sutton, Saratoga, 7, vs. Shenendehowa (2007)
Amanda Sweeney, Scotia, 7, vs. Johnstown (2011)
Amanda Sweeney, Scotia, 7, vs. Glens Falls (2011)
Danielle Tetreault, Guilderland, 7, vs. Saratoga (2009)
Kayla Treanor, Niskayuna, 7, vs. Bethlehem (2012)
Grace Tsan, Bethlehem, 7, vs. Columbia (1999)
Catie Vivian, Holy Names, 7, vs. Schenectady (2013)
Catie Vivian, Holy Names, 7, vs. AAGirls (2013)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 7, vs. Schuylerville (2011)
Kelly Wall, Shenendehowa, 7, vs. Bethlehem (2013)
Kelly Wall, Shenendehowa, 7, vs. Niskayuna (2013)
Kelly Wall, Shenendehowa, 7, vs. Saratoga (2013).
Brandy Weiss, Shenendehowa, 7, vs. Bethlehem (1994)
Colleen Werther, AAGirls, 7, vs. Schenectady (2006)
Emily White, Glens Falls, 7, vs. Scotia (2012)
Shelby Wood, Holy Names, 7, vs. South Glens Falls (2010)
Shelby Wood, Holy Names, 7, vs. Emma Willard (2009)
Sue Yund, Columbia, 7, vs. Schenectady (1998)

SINGLE GAME ASSISTS (6 or more)

Stephanie Caouette, Columbia, 10, vs. Colonie (2007, in 17-5 win)
Katie Rowan, Bethlehem, 10, vs. Kingston (2005, in 25-2 regional win)
Courtney Pierce, Schuylerville, 10, vs. South Glens Falls (2009, in 23-15 win)

Katie Rowan, Bethlehem, 9, vs. Guilderland (2005, in 1608 win)

Jackie Adkins, South Glens Falls, 8, vs. Greenwich (2011)
Allison Butler, Queensbury, 8, vs. Averill Park (2013)
Adrianne Devine, Shaker, 8, vs. Averill Park (2011)
Leslie Pollock, Shaker, 8, vs. Guilderland (1999)
Jayne Ryan, Holy Names, 8, vs. Scotia (2012)

Nicole Borisenok, AAGirls, 7, vs. Johnstown (2007)
Allison Butler, Queensbury, 7, vs. Schuylerville (2013)
Adrianne Devine, Shaker, 7, vs. Burnt Hills (2011)
Mariah Greenstein, Bethlehem, 7, vs. Averill Park (2012)
Emma Hardy, AAGirls, 7, vs. Emma Willard (2013)
Molly Ortolano, AAGirls, 7, vs. Schenectady (2005)
Molly Ortolano, AAGirls, 7, vs. Cohoes (2004)
Courtney Pierce, Schuylerville, 7, vs. Glens Falls (2009)
Katie Rowan, Bethlehem, 7, vs. Shenendehowa (2004)

Allie Bailey, Holy Names, 6, vs. Emma Willard (2003)
Amanda Best, Guilderland, 6, vs. Columbia (2006)
Lexi Brannigan, Colonie, 6, vs. Averill Park (2010)
Brianna Bubeck, Bethlehem, 6, vs. Columbia (2003)
Morial Greenstein, Bethlehem, 6, vs. Ballston Spa (2012)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 6, vs. Columbia (2005)
Erin Mossop, Guilderland, 6, vs. Schenectady (2011)
Halley Quillinan, Bethlehem, 6, vs. Colonie (2006)
Katie Rowan, Bethlehem, 6, vs. Shenendehowa (2005, May 3)
Katie Rowan, Bethlehem, 6, vs. Shenendehowa (2005, May 19)
Catherine Sexton, Niskayuna, 6, vs. Ballston Spa (2012)
Julia Sirianni, Saratoga, 6, vs. Kingston (2011)
Kat Sutton, Saratoga, 6, vs. BH-BL (2008)
Kayla Treanor, Niskayuna, 6, vs. Saratoga (2012)
Emily White, Glens Falls, 6, vs. Greenwich (2012)
Emily White, Glens Falls, 6, vs. Schenectady (2011)

SINGLE GAME POINTS (10 or more)

Katie Rowan, Bethlehem, 16 (6-10), vs. Kingston (2005, in 25-2 regional win)

Courtney Pierce, Schuylerville, 15 (5-10), vs. South Glens Falls (2009, in 23-15 win)

Jackie Atkins, South Glens Falls, 14 (6-8), vs. Greenwich (2011, in 24-8 win)

Stephanie Caouette, Columbia, 13 (3-10), vs. Colonie (2007)
Chloe Knapp, Glens Falls, 13 (11-2), vs. SGF (2012)
Bridget Malicki, AAGirls, 13 (10-3), vs. Schuylerville (2009)
Emma Malicki, AAGirls, 13 (10-3), vs. Emma Willard (2013)
Molly Ortolano, AAGirls, 13 (8-5), vs. Saugerties (2005)
Krissy Rajczak, Scotia, 13 (9-4), vs. Cohoes (2003)
Krissy Rajczak, Scotia, 13 (9-4), vs. Emma Willard (2002)
Shelby Wood, Holy Names, 13 (12-1), vs. Schenectady (2010)

Tara Akstull, Shenendehowa, 12 (11-1), vs. Columbia (2004)
Gabby Billsborrow, Schenectady, 12 (7-5), vs. Cohoes (2012)
Sara Bonacquist, Schenectady, 12 (11-1), vs. Emma Willard (2008)
Kendall Cietek, Guilderland, 12 (8-4), vs. Colonie (2011)
Maddie Devine, Shaker, 12 (7-5), vs. Ballston Spa (2013)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 12 (7-5), vs. Cohoes (2012)
Emma Hardy, AAGirls, 12 (5-7), vs. Emma Willard (2013)
Bridget Malicki, AAGirls, 12 (10-2), vs. Columbia (2010)
Bridget Malicki, AAGirls, 12 (6-6), vs. Glens Falls (2010)
Erin Mossop, Guilderland, 12 (10-2), vs. Fayetteville-Manlius (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 12 (9-3), vs. Johnstown (2009)
Courtney Pierce, Schuylerville, 12 (9-3), vs. Holy Names (2009)
Kayla Treanor, Niskayuna, 12 (7-5), vs. Bethlehem (2012)
Emily White, Glens Falls, 12 (5-7), vs. Greenwich (2010)

Cassie Beckwith, Saratoga, 11 (7-4), vs. Scotia (1990)
Shannon Croce, Scotia, 11 (7-4), vs. AAGirls (1996)
Kia Ference, Schenectady, 11 (9-2), vs. Cohoes (2012)
Moriah Greenstein, Bethlehem, 11 (5-6), vs. Ballston Spa (2012)
Emma Hardy, AAGirls, 11 (7-4), vs. Holy Names (2013)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 11 (7-4), vs. Columbia (2004)
Chloe Knapp, Glens Falls (11 (7-4), vs. Schuylerville (2010)
Kristin Link, Bethlehem, 11 (8-3), vs. Shaker (2003)
Allison Liptak, Schuylerville, 11 (8-3), vs. Greenwich (2012)
Bridget Malicki, AAGirls, 11 (6-5), vs. Holy Names (2011)
Carolyn Murray, Shenendehowa, 11 (9-2), vs. Shaker (1995)
Molly Ortolano, AAGirls, 11 (4-7), vs. Schenectady (2005)
Courtney Pierce, Schuylerville, 11 (9-2), vs. Scotia (2011)
Courtney Pierce, Schuylerville, 11 (6-5), vs. Queensbury (2009)
Halley Quillinan, Bethlehem, 11 (6-5), vs. Colonie (2006)
Halley Quillinan, Bethlehem, 11 (7-4), vs. Saratoga (2006)
Krissy Rajczak, Scotia, 11 (7-4), vs. Queensbury (2003)
Abbey Rehfuss, Shaker, 11 (8-3), vs. CBA-Syracuse (2007)
Abbey Rehfuss, Shaker, 11 (8-3), vs. Columbia (2007)
Abbey Rehfuss, Shaker, 11 (6-5), vs. Liverpool (2006)
Jayne Ryan, Holy Names, 11 (3-8), vs. Scotia (2012)
Isabella Sipperly, Greenwich, 11 (7-4), vs. Cohoes (2011)
Alexa Smead, Holy Names, 11 (9-2), vs. Emma Willard (2007)
Kelly Wall, Shenendehowa, 11 (9-2), vs. Burnt Hills (2012)
Emily White, Glens Falls, 11 (8-3), vs. Scotia (2012)

Katelyn Ayers, Bethlehem, 10 (7-3), vs. Ballston Spa (2011)
Lexee Barber, Queensbury, 10 (9-1), vs. Emma Willard (2010)
Nicole Beardsley, Burnt Hills, 10 (6-4), vs. Ballston Spa (2013)
Nicole Beardsley, Burnt Hills, 10 (6-4), vs. Columbia (2013)
Cassie Beckwith, Saratoga, 10 (6-4), vs. Scotia (1991)
Sara Bonacquist, Schenectady, 10 (9-1), vs. Holy Names (2009)
Sara Bonacquist, Schenectady, 10 (7-3), vs. Scotia (2009)
Nicole Borisenok, AAGirls, 10 (7-3), vs. Cohoes (2007)
Alyssa Brand, Johnstown, 10 (9-1), vs. Schuylerville (2010)
Allie Butler, Queensbury, 10 (5-5), vs. Watertown (2013)
Stephanie Caouette, Columbia, 10 (7-3), vs. BH-BL (2007)
Inneke Carmola, Scotia, 10 (8-2), vs. SGF (2006, in 16-2 April win)
Inneke Carmola, Scotia, 10 (8-2), vs. SGF (2006, in 18-11 May win)
Karen Colehour, Colonie, 10 (5-5), vs. Averill Park (2006)
Laura Collins, Greenwich, 10 (9-1), vs. Scotia (2011)
Lexi Dalcol, Shaker, 10 (7-3), vs. Columbia (2008)
Katie DeJoseph, Scotia, 10 (7-3), vs. Schenectady (2004)
Madeline Devine, Shaker, 10 (6-4), vs. Averill Park (2013)
Carrie Down, Niskayuna, 10 (5-5), vs. Queensbury (2004)
Lindsey Gatta, Scotia, 10 (5-5), vs. Emma Willard (2003)
Moriah Greenstein, Bethlehem, 10 (3-7), vs. Averill Park (2012)
Becky Guess, BH-BL, 10 (6-4), vs. Columbia (2011)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 10 (8-2), vs. Schenectady (2013)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 10 (8-2), vs. Schenectady (2012)
Francesca Gundrum, Emma Willard, 10 (7-3), vs. Cohoes (2010)
Jill Hans, Colonie, 10 (7-3), vs. Columbia (2001)
Emma Hardy, AAGirls, 10 (7-3), vs. Colonie (2013)
Kelly Hughes, Bethlehem, 10 (5-5), vs. Shaker (2005)
Angela Inzinna, Scotia, 10 (5-5), vs. Kingston (2002)
Olivia Jarem, Shenendehowa, 10 (4-6), vs. Columbia (2005)
Amy Kalinkiewicz, Scotia, 10 (7-3), vs. SGF (2008)
Lydia Knapp, Glens Falls, 10 (6-4), vs. Johnstown (2012)
Lydia Knapp, Glens Falls, 10 (6-4), vs. Scotia (2012)
Julia Lennon, Shaker, 10 (7-3), vs. Ballston Spa (2013)
Emily Layden, Saratoga, 10 (6-4), vs. Mt. Anthony (2007)
Kristin Link, Bethlehem, 10 (7-3), vs. Colonie (2003)
Allison Liptak, Schuylerville, 10 (8-2), vs. Scotia (2012)
Angela Lorello, Columbia, 10 (6-4), vs. BSpa (2007)
Emma Malicki, AAGirls, 10 (5-5), vs. Greenwich (2013)
Emma Malicki, AAGirls, 10 (8-2), vs. Holy Names (2013)
Bridget Malicki, AAGirls, 10 (6-4), vs. Emma Willard (2011)
Bridget Malicki, AAGirls, 10 (3-7), vs. Greenwich (2011)
Bridget Malicki, AAGirls, 10 (5-5), vs. Glens Falls (2011)
Katherine Maxwell, Holy Names, 10 (10-0), vs. Emma Willard (2004)
Katherine Maxwell, Holy Names, 10 (7-3), vs. Cohoes (2003)
Katherine Maxwell, Holy Names, 10 (5-5), vs. AAGirls (2003)
Kristina Maza, Glens Falls, 10 (9-1), vs. Cohoes (2003)
Kaytlin McCormick, Saratoga, 10 (7-3), vs. Columbia (2005)
Leanna Pace, Niskayuna, 10 (9-1), vs. Saugerties (2008)
Courtney Pierce, Schuylerville, 10 (8-2), vs. South Glens Falls (2010)
Courtney Pierce, Schuylerville, 10 (3-7), vs. Glens Falls (2009)
Halley Quillinan, Bethlehem, 10 (9-1), vs. Shenendehowa (2006)
Krissy Rajczak, Scotia, 10 (7-3), vs. Johnstown (2002)
Krissy Rajczak, Scotia, 10 (7-3), vs. Kingston (2002)
Kaylee Rickert, Bethlehem, 10 (6-4), vs. Averill Park (2013)
Liz Rizzo, Glens Falls, 10 (7-3), vs. Saugerties (2006)
Genese Romeo, Glens Falls, 10 (5-5), vs. Greenwich (2011)
Katie Rowan, Bethlehem, 10 (4-6), vs. Shenendehowa (2005, May 3)
Katie Rowan, Bethlehem, 10 (1-9), vs. Guilderland (2005)
Katie Rowan, Bethlehem, 10 (3-7), vs. Shenendehowa (2004)
Jesse Schultz, Emma Willard, 10 (9-1), vs. Johnstown (2003)
Isabelle Sipperly, Greenwich, 10 (7-3), vs. South Glens Falls (2012)
Isabelle Sipperly, Greenwich, 10 (6-4), vs. Scotia (2012)
Alexa Smead, Holy Names, 10 (9-1), vs. Schuylerville (2008)
Kat Stead, Shenendehowa, 10 (8-2), vs. Niskayuna (1999)
Jenna Stock, Johnstown, 10 (8-2), vs. Emma Willard (2006)
Kayla Treanor, Niskayuna, 10 (4-6), vs. Saratoga (2012)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 10 (8-2) vs. Glens Falls (2012)
Taylor Volkman, South Glens Falls, 10 (8-2), vs. Schuylerville (2012)
Kate Wagoner, Bethlehem, 10 (6-4), vs. Niskayuna (2003)
Kate Wagoner, Bethlehem, 10 (5-5), vs. Shenendehowa (2003)
Kate Wagoner, Bethlehem, 10 (5-5), vs. Saratoga (2003)
Kelly Wall, Shenendehowa, 10 (6-4), vs. BSpa (2011)
Colleen Werther, AAGirls, 10 (8-2), vs. Johnstown (2007)
Colleen Werther, AAGirls, 10 (6-4), vs. Schenectady (2006)
Casey White, Queensbury, 10 (7-3), vs. Scotia (2011)
Emily White, Glens Falls, 10 (6-4), vs. SGF (2012)
Emily White, Glens Falls, 10 (5-5), vs. Greenwich (2012)
Emily White, Glens Falls, 10 (7-3), vs. Scotia (2012)
Lauren Winchell, Glens Falls, 10 (7-3), vs. Holy Names (2009)
Shelby Wood, Holy Names, 10 (10-0), vs. Scotia (2011)
Shelby Wood, Holy Names 10 (7-3), vs. Emma Willard (2009),
Cara Zanta, Scotia, 10 (5-5), vs. Holy Names (2013)

Follow @dgazettesports on Twitter.

 

comments

 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: