The Locally Owned Voice of the Capital Region
Gazette staff's High School Sports
by Gazette staff

High School Sports

A Daily Gazette sports blog
Covering Section II
 

School Football: Teams to watch

By James Schiltz
Thursday, August 15, 2013

Defending state football champions Burnt Hills-Ballston Lake (Class A) and Hoosick Falls (Class C) are among those on the teams to watch list that was released this week by the New York State Sportswriters Association.

The Class AA group includes reigning Section II champion Shaker, Schenectady under new head coach Mark Cerrone, Guilderland and Shenendehowa. Joining Burnt Hills in the Class A group is Troy and Amsterdam, while Schalmont, Lansingburgh and Albany Academy are recognized in the Class B group.

Watervliet, Chatham and Fonda-Fultonville are in the Class C group, and Rensselaer, Cambridge, Greenwich and Salem made the Class D roster.

Hoosick Falls has the second-longest active win streak in the state at 13 games, with Maine-Endwell tops at 25 in a row. Burnt Hills is among four teams with 12-game win streaks.

Football practice begins Monday.

STATE RANKINGS

Final New York State Sportswriter Association football rankings from 2012.

Class AA

1. Buffalo Canisius-CHSFL (11-0); 1. tie, New Rochelle-Section I (11-1); 3. Shaker-II (10-1); 4. Orchard Park-VI (11-2); 5. Chaminade-CHSFL (10-1); 6. Erasmus Hall-PSAL (12-0); 7. Syracuse CBA-III (11-1); 8. William Floyd-XI (10-2); 9. St. Anthony-CHSFL (8-3); 10. Tottenville-PSAL (10-2). Other Section II teams — 14. Shenendehowa (8-2).

Class A

1. Burnt Hills-Ballston Lake-II (12-2); 1. tie, Lawrence-VIII (12-0); 3. Sayville-XI (11-1); 4. Sweet Home-VI (12-1); 5. Eastridge-V (10-1); 6. Cornwall-IX (11-1); 7. Garden City-VIII (11-1); 8. Somers-I (9-1); 9. Harrison-I (8-1); 10. Union-Endicott-IV (9-2). Other Section II teams — 25. Troy (6-3).

Class B

1. Maine-Endwell-IV (13-0); 2. Glens Falls-II (11-2); 3. Alden-VI (11-1); 4. Marlboro-IX (11-1); 5. Poughkeepsie Lourdes-I (9-1); 6. Cazenovia-III (9-1); 7. East Rochester-Ganada-V (9-2); 8. Peru-VII (9-2); 9. Chittenango-III (9-1); 10. Schalmont-II (8-2). Other Section II teams — 16. Lansingburgh (8-1).

Class C

1. Hoosick Falls-II (13-0); 2. Hornell-V (12-1); 3. Babylon-XI (12-0); 4. Chenango Forks-IV (11-1); 5. Waverly-IV (9-1); 6. Saranac Lake-X (10-1); 7. Highland Falls-O’Neill-IX (9-3); 8. Skaneateles-III (10-1); 9. Woodlands-I (9-1); 10. Cleveland Hill-VI (8-3). Other Section II teams — 13. Chatham (9-1).

Class D

1. Randolph-VI (11-2); 2. Tioga-IV (10-2); 3. Tuckahoe-I (8-3-1); 4. Rensselaer-II (10-2); 5. Maple Grove-VI (9-1); 6. Avon-V (9-2); 7. Sandy Creek-III (10-1); 8. Westmoreland-III (7-3); 9. Cambridge-II (8-1); 10. Batavia Notre Dame-V (8-2). Other Section II teams — 16. Greenwich (6-2).

 
Share story: print print email email facebook facebook reddit reddit

comments

 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: