CARS HOMES JOBS

High Schools: Taft, Robinson lead Shen to win

Sunday, September 15, 2013
Text Size: A | A

— Matt Taft and Oliver Robinson both ran for two touchdowns to lead Shenendehowa past CBA, 35-21, Saturday night in a Class AA Empire Division football game.

Jeremiah Smith added a touchdown run to Taft’s two scores and one of Robinson’s as the Plainsmen took a 28-7 lead at the half.

CBA 0   7 7 7 — 21

Shenendehowa 14 14 0 7 — 35

S — Smith 70 run (Drum kick).

S — Robinson 7 run (Drum kick).

S — Taft 47 run (Drum kick).

CBA — Anthony recovered fumble in end zone (Hammell kick).

S — Taft 79 run (Drum kick).

CBA — Croskey 80 run (Hammell kick).

S — Robinson 1 run (Drum kick).

CBA — McIntire 60 run (Hammell kick),

SARATOGA SPRINGS 54,

ballston spa 7

SARATOGA SPRINGS — Dakota Harvey returned the opening kickoff for a touchdown, and finished with three touchdowns, leading the Blue Streaks to a Class AA Empire Division win.

Jake Eglintine scored a pair of TDs, and Jordan Wilcox also reached the end zone as Saratoga took a 40-0 halftime lead.

Ballston Spa 0  0 0 7 —  7

Saratoga Springs 13 27 7 7 — 54

S — Harvey 92 kickoff return (Redcross kick).

S — Eglintine 12 run (kick failed).

S — Wilcox 20 run (Redcross kick).

S — Eglintine 75 run (run failed).

S — Harvey 38 run (kick failed).

S — Harvey 20 pass from Eglintine (Anderson pass from Eglintine).

S — Wilcox 1 run (Redcross kick).

BS — Virkler 9 pass from Kavanaugh (Keefe kick).

S — Brizzell 37 run (Redcross kick).

lasalle 35, COLUMBIA 25

EAST GREENBUSH — Will Williams threw three touchdown passes, two of 80 yards or more to Dylan Thompson, as the Cadets downed the Blue Devils in a Class AA Liberty Division game.

Williams was 10-for-13 for 297 yards passing. Columbia’s Connor Kinselmann picked up 195 yards on 33 carries, and scored all four Columbia touchdowns.

LaSalle 15 6 14 0 — 35

Columbia 9 13 12 0 — 25

L — Schilling 4 run (Thompson pass from Kelley).

L — Schilling 2 run (Connolly kick).

C — Kinzelmann 3 run (pass failed).

C — Kinzelmann 2 run (Brown kick).

L — Apicella 23 pass from Williams (kick failed).

L — Thompson 89 pass from Williams (Connolly kick).

C — Kinzelmann 13 run (pass failed).

L — Thompson 80 pass from Williams (Connolly kick).

C — Kinzelmann 21 run (run failed).

Class A

QUEENSBURY 33,

BISHOP MAGINN 0

QUEENSBURY — Queensbury’s powerful running game steamrolled the Golden Griffins, led by Kody Bruno’s four touchdowns. The Spartans improved to 2-0.

Bishop Maginn 0 0    0 0 —  0

Queensbury 6 6 14 7 — 33

Q — Underhill fumble recovery in end zone (kick failed).

Q — Minott 73 run (kick failed).

Q — Bruno 1 run (Morrell kick)

Q — Adams 9 run (Morrell kick).

Q — Bruno 35 run (Morrell kick).

Class C

VOORHEESVILLE 27,

CAIRO-dURHAM 13

VOORHEESVILLE — Matt Feller ran for a pair of touchdowns, and Robert Denman ran for a TD and passed for another as the Blackbirds picked up its first win.

Cairo-Durham 0 0 0 13 — 13

Voorheesville 7 13  7    0 — 27

V — Denman 1 run (Knight kick).

V — Feller 4 run (kick failed).

V — Roney 50 pass from Denman (Knight kick).

V — Feller 7 run (Knight kick).

C — Pooters 5 run (kick failed).

C — Pooters 3 run (Karner kick).

GRANVILLE 48, CORINTH 22

GRANVILLE — Evan Hoagland returned the opening kickoff for a touchdown, and added two more TDs, as the Golden Horde topped the Tomahawks.

Corinth 0 0 14 8 — 22

Granville 20 6 16 6 — 48

G — Hoagland 88 kickoff return (run failed).

G — Hoagland 40 pass from Young

(Hoagland run).

G — Taylor 18 pass from Young (run failed).

G — Taylor 43 pass from Young (run failed).

C — McCarty 6 run (kick failed).

G — Hoagland 2 run (Taylor pass from Young).

C — Abare 85 kickoff return (Baudoux run).

G — Ricketts 43 pass from Young

(Hoagland run).

G — Jones 19 run (run failed).

C — Baudoux 3 run (Mulcahy pass from Baudoux).

watervliet 35, tamarac 14

LANSINGBURGH — Paul Gordon ran for three touchdowns as the Cannoneers beat the Bengals.

Tamarac 0 6 0 8 — 14

Watervliet 14 7 14 0 — 35

W — Gordon 39 run (Shuvalov kick).

W — Miller 8 run (Shuvalov kick).

W — Smith 9 run (Shuvalov kick).

T — Barbera 70 pass from Motzer (kick failed).

W — Gordon 5 run (Shuvalov kick).

W — Gordon 3 run (Shuvalov kick).

T — Bornt 22 run (Bornt run).

Class B

LANSINGBURGH 35,

GREEN TECH 14

ALBANY — Anthony Walker scored four rushing touchdowns as the Knights evened their record at 1-1.

Lansingburgh 14 0 7 14 — 35

Green Tech 0 8 0  6 — 14

L — Walker 2 run (Cipperly kick).

L — Walker 14 run (Cipperly kick).

GT — Ward 75 run (Ward run).

L — Rodriguez 2 run (Cipperly kick).

L — Walker 30 run (Cipperly kick).

GT — Ward 90 kickoff return (pass failed).

L — Walker 15 run (Cipperly kick).

Class D

LAKE GEORGE 32,

ND-BG/SCC 8

SARATOGA SPRINGS — Patrick Barber forced a fumble and recovered the ball to set up the game’s first touchdown as Lake George beat the Sainted Knights.

The Warriors recorded a safety for the only points of the first quarter. Barber’s fumble recovery led to a Tyler Brown touchdown. David Haskell scored the touchdown for NB-BG/SCC.

Lake George 2 14 16 0 — 32

ND-BG/SCC 0 0  0 8 —  8

LG — Safety.

LG — Brown 8 run (pass failed).

LG — Clark 5 run (Clark run).

LG — Clark 6 run (Jowly run).

LG — Brown 3 run (Clark run).

ND — Haskell 3 run (Maloney pass from Clare).

SALEM 27, HOOSIC VALLEY 12

SCHAGHTICOKE — Isaac Isom scored four touchdowns for the Generals, who had to forfeit their season opener.

Salem 0 8 6 13 — 27

Hoosic Valley 0 6 6  0 — 12

HV — Wasiya 1 run (kick failed).

S — Isom 16 run (Isom run).

HV — Joslin 12 pass from Klaus (run failed).

S — Isom 63 run (run failed),

S — Isom 54 run (Wilson kick)

S — Isom 11 run (kick failed).

CAMBRIDGE 36, WARRENSBURG 0

CAMBRIDGE — Ethan English threw three touchdown passes as the Indians scored all of their points in the first half in going to 2-0.

Warrensburg 0 0 0 0 —  0

Cambridge 14 22 0 0 — 36

C — Sausville 26 pass from English (Reedy kick).

C — Sausville 6 pass from English (run failed).

C — Dean 24 pass from English (Warnke run).

C — Rowland 6 run (Rowland run).

C — Warnke 60 run (run failed).

Soccer

schoharie wins

Rich Martino and James Sackett scored first-half goals as host Schoharie beat Duanesburg, 2-1, in the opening round of the Kyle Sharpe Tournament.

Chris Small scored the Duanesburg goal.

Scott Everson and Ryan Dingman produced the goals that gave 4-1 Broadalbin-Perth a 2-0 win over Coxsackie-Athens in a non-league game.

Vince Greco struck for three goals, and Tyler Johnston added one, as Ravena-Coeymans-Selkirk topped Cobleskill-Richmondville, 4-0, in a Colonial Council contest.

Drew Phillips and Cole Webster both had the goals as Hoosick Falls stopped Tamarac, 4-1, in the Wasaren League.

Morgan Loder finished with seven goals as Cobleskill-Richmondville blanked Holy Names, 8-0, in a Colonial Council girls’ game.

Kaitlyn Kendle scored a goal and assisted on the other three Schoharie put away, as the hosts topped Duanesburg. 4-0, in the first round of the Kyle Sharpe Tourn-ament.

McKenzie Phelan, Seana Cleveland and Carolyn Krohn had the other Schoharie goals.

Lexi Romeyn, Rylie Smith and Sklyer Viveros all had a pair of goals as Oppenheim-Ephratah-St. Johnsville beat Unatego, 8-4, in the other opening round game.

Stillwater got a goal from Alexis Lockrow, and Tamarac matched it thanks to Mackenzie Flaherty as the teams played to a 1-1 draw in the Wasaren League.

Ashley Lefebvre notched three goals as Waterford-Halfmoon edged Bolton, 4-3, in a non-league game.

Erica Chase fired in four goals as Galway beat the hosts, 7-0, in the Mayfield Tournament.

Cross country

van epps best

Justin Van Epps of CBA won the boys’ large school race at the Fort Plain Invitational, covering the three-mile course in 15:19.53, 30 second ahead of his nearest competition.

Jonathon Feil and Matt Pasquali finished 9-10 to help Guilderland to second in the team competition.

Pat Murphy and Xavier McKinley went 5-6 to help Duanesburg to a second-place finish in the small school division.

Emily Burns ran second and Jenna Robinson placed third, leading Guilderland to a second-place showing in the girls’ large school race.

Kacie Hunter and Kimberly Geniti were fifth and sixth, respectively, for Fonda-Fultonville in the girls’ small school run.

BOYS

Large school

Team scores: Arlington 39, Guilderland 81, Scotia-Glenville 96, Ballston Spa 125, Lansingburgh 147, CBA 152, Gloversville 246, South Glens Falls 250, Glens Falls 250, Cohoes 299, Albany 302, Broadalbin-Perth 303, Amsterdam 329, Mohonasen 339, Schenectady 342, LaSalle 369.

Individuals

Justin Van Epps (CBA) 15:19.53; Steve Morrison (Arl) 15:49.93; James Asselmeyer (Arl) 16:01.34; Greg Bogdan (B-P) 16:01.62; Tom Wimmers (Arl) 16:01.83; Mike Miller (Lan) 16:08.11; Dennis Mooney (BS) 16:24.54; Tyler Leicht (BS) 16:23.91; Jonathon Feil (Gld) 16:24.23; Matt Pasquali (Gld) 16:30.86.

Small school

Team scores: Greenwich 63, Duanesburg 112, Corinth 120, Oneonta 122, Fonda-Fultonville 134, Little Falls 141, Maple Hill 160, Berlin 190, Greenville 235, Mayfield 282, Fort Plain/Canajoharie 288, Mechanicville 306, Berne-Knox-Westerlo 321, Saratoga Central Catholic 328, Edmeston 339.

Individuals

Jeremy Spiezio (Green) 15:21.51; Jordan Healy (MH) 15:22.28; Tanner Flint (Cor) 15:55.83; Pat Murphy (Dua) 16:00.97; Xavier McKinley (Dua) 16:08.41; Jordan Ahrens (FP) 16:12.27; Colin Beasor (Green) 16:32.12; Chandler Hanson (Green) 16:33.41; Logan Mancuso (On) 16:49.23; Devin Ackerley (Cor) 16:53.55.

GIRLS

Large school

Team scores: Arlington 34, Guilderland 58, Broadalbin-Perth 95, Gloversville 160, Cohoes 163, Ballston Spa 178, South Glens Falls 180, Mohonasen 204, Albany 204, Amsterdam 204, Lansingburgh 251.

Inviduals

Bella Burda (Arl) 17:40.62; Emily Burns (Gld) 18:55.65; Jenna Robinson (Gld) 19:03.46; Cara Sherman (Moh) 19:09.53; Ariane Garrett (Arl) 19:18.58; Kayla Sullivan (Arl) 19:22.36; Sarah Carter (Coh) 19:27.23; Brittany Craven (Glov) 19:34.42; Christiana Prater-Lee (Arl) 19:35.57.

Small schools

Team scores: Greenwich 23, Maple Hill 63, Mechanicville 87, Berne-Knox-Westerlo 87, Saratoga Central Catholic 127, Berlin 164, Little Falls 187, Schoharie 213, Corinth 217.

Individuals

Toro Spiezio (Green) 18:44.59; Sarah Lapham (Green) 19:21.64; Monica Strain (MH) 19:23.24; Jillian Perkins (Green) 20:12.12; Kacie Hunter (Fon) 20:23.81; Kimberly Geniti (Fon) 20:27.90; Allie Tedeschi (BKW) 20:45.34; Jamie Kasza (Fon) 20:50.89; Vanessa Mickalonis (Mech) 21:09.52; Mad-ison Jackson (Edm) 21:17.25.

Field hockey

Lady bulldogs win

Emily Sharpe scored two goals as South Glens Falls shut out Scotia-Glenville, 4-0, in a Foothills Council game.

Naudia Smith made 12 saves in the Scotia goal.

Volleyball

cambridge wins title

Tournament MVP Cassidy Warnke helped Cambridge win the Bulldog Blast at Berne-Knox-Westerlo.

The hosts went 7-1 in pool play, but Cambridge beat them in the final, 25-15, 23-25, 25-16.

 
Share story: print print email email facebook facebook reddit reddit

comments

Log-in to post a comment.
 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: