CARS HOMES JOBS

Parzych’s 65.7 tops BH Invy

Wednesday, May 1, 2013
Text Size: A | A

Anka Parzych of Niskayuna moved to the top of the Section II spring leaderboard by running a 65.7 in the 400 intermediate hurdles at the Burnt Hills Invitational on Tuesday.

Katie Nerney of Burnt Hills-Ballston Lake was second in 67.4.

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Shaker 97, Shenendehowa 96

Shaker 135, Mohonasen 46

Shenendehowa 132, Mohonasen 48

Bethlehem 99, Shenendehowa 91

Shaker 104, Bethlehem 87

Bethlehem 116, Mohonasen 64

100 — Smalling (Shaker), 11.1; 200 — Shum­ann (B), 23.4; 400 — Rowe (Shen), 51.4; 800 — Fallon (Shaker), 2:00.7; 1,600 — Booker (B), 4:24; 3,200 — Bethlehem, 10:14; 110 HH — Shenendehowa, 15.6; 400 inter. — Wycam (Shaker), 56.8; 400 relay — Shenendehowa, 44.7; 1,600 relay — Shaker, 3:32.5; 3,200 relay — Shenendehowa, 8:21.5.

Long jump — Drescher (Shaker), 19-6; Triple jump — Greenberg (B), 43-3; High jump — Duguid (B), 6-3; Pole vault — Shaker; Shot put — Griffin (Shaker), 46-41⁄2; Discus — Kromer (Shen), 105-10.

Colonie 96, Guilderland 83

Saratoga 112, Guilderland 67

Guilderland 121, Niskayuna 48

Saratoga 102, Colonie 72

Saratoga 124, Niskayuna 46

Colonie 122, Niskayuna 47

100 — Nimako (C), 11.6; 200 — Powers (C), 23.4; 400 — Hutton (S), 51.3; 800 — Holmes (C), 2:00.3; 1,600 — Navin (S), 4:26.0; 3,200 — Gayner (S), 9:52.7; 110 HH — Grandy (S), 15.6; 400 inter. — Grandy (S), 58.5; 400 relay — Saratoga, 45.2; 1,600 relay — Sar­atoga; 3,200 relay — Colonie (Johnson, Johnson, Corrick, Powers), 8:22.6.

Shot put — Livingston (G), 48-1⁄2; Discus — Hale (G), 130-2; Long jump — Manlapaz (S), 18-9; Triple jump — DuMoulin (G), 38-0; High jump — Manlapaz (S), 5-6; Pole vault — Convoy (S), 12-6.

Averill Park 120, Ballston Spa 57

BH-BL 95, Averill Park 83

Averill Park 97, Columbia 84

BH-BL 110, Ballston Spa 62

Columbia 110, Ballston Spa 67

BH-BL 102, Columbia 76

100 — Kirsty (BH), 11.5; 200 — Clayton (AP), 23.7; 400 — Cameron (BH), 52.7; 800 — Rabideau (BH), 2:02.7; 1,600 — Gronostaj (C), 4:33.0; 3,200 — Tario (AP), 9:42.4; 110 HH — Cook (C), 15.9; 400 inter. — Dicruttalo (BH), 61.4; 400 relay — Burnt Hills-Ballston Lake (Kirsty, Manhey, Danz, Ingram), 44.4; 1,600 relay — Burnt Hills-Ballston Lake (Cameron, Danz, Rabideau, Kristy), 3:32.3; 3,200 relay — Averill Park (Tario, Austin, Miller, Foust), 8:43.1.

Long jump — Baker (BH), 20-1; Shot put — Rogers (AP), 42-8; High jump — James (C), 5-9; Discus — Rogers (AP), 147-0; Triple jump — Baker (BH), 42-1⁄2; Triple jump — O’Donnell (BH), 35-91⁄2; Pole vault — Ryan (AP), 10-6.

COLONIAL COUNCIL

Cobleskill-Richmondville 95, Voorheesville 46

100 — Selig (CR), 11.7; 200 — Selig (CR), 24.8; 400 — Scavullo (CR), 53.9; 800 — Becker (V), 2:12.1; 1,600 — Becker (V), 4:48; 3,200 — Hotopp (V), 11:25.7; 110 HH — Garhardt (CR), 16.2; 400 inter. — Haskin (CR), 61.9; 400 relay — Cobleskill-Richmondville (Holmes, Scavullo, Selig, Garhardt), 47.5; 1,600 relay — Cobleskill-Richmondville (Di­Cesare, Haskin, Hitchcock, Scavullo), 3:47.9; 3,200 relay — Voorheesville (Becker, Decker, Hotopp, Mirsuda), 9:09.

Long jump — Decker (V), 17-4; Triple jump — Hatailing (CR), 35-9; Pole vault — Gerhardt (CR), 12-0; Shot put — Thorington (CR), 50-9; Discus — Thorington (CR), 127-8; High jump — Haskin (CR), 5-9.

Schalmont 84, Watervliet 40

100 — Pavoldi (S) 11.1; 200 — Welch (W) 23.6; 400 — Laughlin (C) 55.9; 800 — Morrett (C) 2:13.2; 1,600 — Muzio (C) 4:46.0; 3,200 — Muzio (C) 10:44.3; 110 hurdles — Willis (S) 15.3; 400 hurdles — McKnight (C) 66.7; 400 relay — Schalmont (Higgins, Willis, Calters, Pavoldi), 44.8; 1,600 relay — Cohoes (Morrett, Hake, Laughlin, Folds), 3:51.2; 3,200 relay — Cohoes (Morrett, Hake, Carter, Laughlin) 9:06.1.

Long jump — Willis (S) 20-31⁄2; Triple jump — Willis (S) 46-61⁄4; Shot put — LeQue (C) 40-6; Discus — Fallat (S) 98-3; High jump — McKnight (C) 6-2; Pole vault — Delude (C) 7-6.

WAC

Duanesburg 85, Schoharie 51

Schoharie 74, Fort Plain 61

Duanesburg 107, Fort Plain 31

100 — Lawal (D), 11.7; 200 — Lawal (D), 23.9; 400 — Gregory (D), 54.1; 800 — Murphy (D), 2:20.6; 1,600 — McKinley (D), 4:59.6; 3,200 — Griffin (S), 11:28.3; 110 HH — Barton (D), 17.3; 400 inter. — Barton (D), 68.5; 400 relay — Duanesburg (Barnes, Lawal, Barton, Kenyon), 46.7; 1,600 relay — Duanesburg, 3:54; 3,200 relay — Schoharie (O’Neill, Bordon, Frisbee, Griffin), 8:54.

Pole vault — Barnes (D), 9-0; Long jump — Barnes (D), 18-0; Discus — Roberts (S), 105-8; Triple jump — Barnes (D), 36-7; Shot put — Kenyon (D), 38-5; High jump — Lawal (D), 5-8.

Mayfield/Northville 98,Middleburgh 34

Canajoharie 98, Middleburgh 42

Canajoharie 76,Mayfield/Northville 65

100 — Smith (MN), 11.7; 200 — Sitterly (C), 24.2; 400 — Brownell (C), 55.1; 800 — McClellan (MN), 2:17; 1,600 — McClellan (MN), 4:29; 3,200 — McClellan (MN), 11:02; 110 HH — Ferguson (C), 16.4; 400 inter. — Ferguson (C), 58.9; 400 relay — Canajoharie (Adams, Meade, Renzi, Manuel), 49.0; 1,600 relay — Canajoharie (Ferguson, Sitterly, Renzi, Brownell), 3:46.9; 3,200 relay — Canajoharie (McFarland, Sullivan, Aane, Sala), 9:45.

Long jump — Briggs (MN), 19-1⁄2; Triple jump — Ferguson (C), 40-51⁄4; High jump — Christensen (Mid), 5-6; Pole vault — Bumpus (MN), 10-6; Shot put — Costa (MN), 37-63⁄4; Discus — Folts (C), 112-0.

NON-LEAGUE

Salem 114, Berlin 19

Stillwater 115, Berlin 11

Berlin 48, Waldorf 10

Stillwater 791⁄2, Salem 561⁄2

Salem 131, Waldorf 0

Stillwater 125, Waldorf 0

100 — Isom (Salem), 11.69; 200 — Ott (Salem), 23.67; 400 — Isom (Salem), 54.58; 800 — Dunn (Still), 2:39.61; 1,600 — Stewart (Still), 5:39.45; 3,200 — Jaynes (Still), 12:00.52; 110 HH — Russom (Still), 17.49; 400 inter. — Cummings (Salem), 64.97; 1,600 relay — Salem, 4:24.74; 3,200 relay — Stillwater (Dunn, Stewart, Jaynes, Ceipel), 9:40.20.

High jump — Giallonardo (Still), 5-10; Pole vault — VanDyk (Salem), 9-0; Long jump — Sadowski (B), 18-9; Discus — Mayo (Still), 115-6; Shot put — Lash (Salem), 44-33⁄4; Triple jump — VanDyk (Salem), 39-0.

GIRLS

BURNT HILLS INVITATIONAL

100 — Riggan (Cohoes), 13.0; 200 — Owens (BH), 26.4; 400 — Burchhardt (BH), 60.9; 800 — Bashaut (BH), 2:25.1; 1,500 — Messare (BH), 5:03.7; 100 HH — Braga (South Glens Falls), 17.4; 400 inter. — Parzych (Niskayuna), 65.7; 2,000 steeplechase — Casey (BH), 7:33; 400 relay — Niskayuna (Dalakos, Stewart, Xu, Tate), 52.0; 1,600 relay — Niskayuna (Jaqwith, Moran, Dewald, Parzych), 4:06; 3,200 relay — Burnt Hills-Ballston Lake (Taylor, Frees, Messere, Hughes), 10:06.

Pole vault — Manly (BH), 10-0; Triple jump — Xu (Niskayuna), 32-2; Long jump — Lawson (N), 14-2; High jump — Hjelmar (BH), 5-0; Discus — Thayer (South Glens Falls), 81-9; Shot put — Thurman (BH), 28-1.

COLONIAL COUNCIL

Cobleskill-Richmondville 90, Voorheesville 42

100 — Loder (CR), 13.0; 200 — Loder (CR), 27.1; 400 — Brizzee (CR), 63.6; 800 — Brizzee (CR), 2:31.7; 1,500 — Fogel (CR), 5:26; 3,000 — Broadwell (CR), 12:17.6; 100 HH — Loder (CR), 13.0; 400 inter. — Sheehan-Yassin (CR), 75.4; 400 relay — Voorheesville (MacDonald, Hunter, Brower, Bates), 54.5; 1,600 relay — Cobleskill-Richmondville (Sheehan-Yassin, Brizzee, Loder, Rappleyea), 4:26.5; 3,200 relay — Cobleskill-Richmondville (Brizzee, Fogel, Sheehan-Yassin, Broadwell), 10:36.

Long jump — Brower (V), 13-6; Triple jump — Bjork (V), 28-11; Pole vault — Bjork (V), 6-0; Shot put — Butler (CR), 27-5; Discus — Butler (CR), 73-81⁄2; High jump — Bates (V), 4-4.

Schalmont 108, Watervliet 27

100 — Turner (W) 13.8; 200 — Metzold (S) 28.1; 400 — Reagan (S) 64.3; 800 — Flower (S) 2:29.3; 1,500 — Kranick (S) 5:26.6; 3,000 — Kranick (S) 12:14.0; 400 relay — Schalmont (Harris, Greco, Cardinale, Metzold) 53.9; 1,600 relay — Scalmont (Prialt, Randler, Olsen, Reagan) 4:48.7; 3,200 relay — Schalmont (Reagan, Decinto, Kranick, Flower) 11:35.0; 100 hurdles — Harris (S) 17.4; 400 hurdles — Olsen (S) 1:21.9.

Long jump — DeCiudo (S) 13-3; Triple jump — Cronk (S) 26-2; Shot put — Bennett (W) 27-61⁄2; High jump — Harris (S) 4-9; Discus — Pigliavento (S) 92-11.

WAC

Schoharie 62, Duanesburg 59

Schoharie 70, Fort Plain 63

Fort Plain 73, Duanesburg 59

100 — Wilkes (D), 13.2; 200 — Kenyon (D), 26.7; 400 — Bridgewater (FP), 70.2; 800 — McKeeby (D), 2:46.1; 1,500 — Fisher (D), 5:42.3; 3,000 — Gregory (D), 12:29.3; 100 HH — DeGroff (S), 17.7; 400 inter. — Schaible (D), 70.5; 400 relay — Duanesburg (McQueen­ey, Kenyon, Schaible, Wilkes), 51.7; 1,600 relay — Duanesburg, 4:18.3; 3,200 relay — Duanesburg (McKeeby, Schaible, Gregory, McQueeney), 11:24.

Pole vault — Palmer (FP), 6-6; Long jump — Wilkes (D), 14-6; High jump — Trumbull (FP), 4-6; Shot put — Bridgewater (FP), 27-91⁄2; Discus — Wilder (FP), 80-6; Triple jump — Archer (S), 31-0.

NON-LEAGUE

Salem 102, Berlin 31

Stillwater 108, Berlin 22

Berlin 66, Waldorf 8

Stillwater 84, Salem 56

Salem 124, Waldorf 2

Stillwater 123, Waldorf 1

100 — Kupiec (Salem), 13.03; 200 — Kup-­iec (Salem), 27.37; 400 — Kupiec (Salem), 64.38; 800 — Cohen (Still), 2:48.87; 1,500 — Hathaway (Still), 5:42.92; 3,000 — Merchant (Still), 12:40.94; 100 HH — Jones (Still), 19.06; 400 inter. — McCray (Salem), 1:25.34; 400 relay — Salem (Dudla, Dunn, Ferrell, Mor­an), 53.14; 1,600 relay — Stillwater, 4:45.98; 3,200 relay — Stillwater (Cancilla, Cohen, Merchanty, Oest), 11:47.82.

High jump — Dunn (Still), 4-6; Pole vault — Dudle (Still), 7-6; Long jump — Moran (Still), 16-7; Shot put — Mulderry (Still), 26-1; Discus — Ryder (B), 85-3 1⁄2; Triple jump — Moran (Still), 34-10 3⁄4.

 
Share story: print print email email facebook facebook reddit reddit

comments

Log-in to post a comment.
 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: