CARS HOMES JOBS

High school track: Saratoga over BH-BL

Wednesday, April 24, 2013
Text Size: A | A

SCHOOL TRACK SUMMARIES

BOYS

SUBURBAN COUNCIL

Shaker 121, Guilderland 59

Shaker 113, Averill Park 67

Guilderland 99, Averill Park 90

100 — Jackson (S), 11.3; 200 — Egan (S), 24.3; 400 — Dobies (G), 53.3; 800 — Feil (G); 1,600 — Tario (AP), 4:24.2; 3,200 — Hausmann (S), 9:56.5; 110HH — Crump-King (S), 16.5; 400IH — Weykamp (S), 57.1; 400 relay — Shaker (Drescher, Jackson, Egan, Smalling), 44.1; 1,600 relay — Averill Park, 3:37.1; 3,200 relay — Shaker.

Long jump — Crump-King (S), 19-9; Triple jump — Crump-King (S), 43-6; High jump — Trinkle (S), 5-9; Pole vault — Steck (S), 14-1; Shot put — Livingston (G), 48-6; Discus — Rogers (AP), 142-8.

Saratoga Springs 90, Burnt Hills-Ballston Lake 88

Burnt Hills-Ballston Lake 114, Mohonasen 53

Saratoga Springs 117, Mohonasen 56

100 — Cameron (B), 11.7; 200 — Kirsty (B), 23.3; 400 — Kirsty (B), 50.6; 800 — Vanin (S), 2:01.2; 1,600 — Verro (S), 4:32.4; 3,200 — Rabideau (B), 10:06.3; 110HH — Chioniere (S), 15.6; 400IH — Grandy (S), 57.5; 400 relay — Burnt Hills-Ballston Lake (Cameron, Manhey, Perregaux, Ingram), 45.1; 1,600 relay — Saratoga Springs (Grandy, Haughton, Favreau, Quinones), 3:29.1; 3,200 relay — Saratoga Springs (Gaynor, Meredith, Tooker, Quinones), 8:36.9.

Long jump — Baker (B), 20-8; Triple jump — Baker (B), 40-2; High jump — Richardson (M), 5-9; Pole vault — Chioniere (S), 12-1; Shot put — Ostrander (S), 39-5; Discus — Derry (M), 108-2.

Colonie 89, Shenendehowa 86

Colonie 97, Columbia 81

Shenendehowa 101, Columbia 74

100 — Christie (S), 11.2; 200 — Powers (Colo), 22.9; 400 — Meehan (Colu), 53.3; 800 — Holmes (Colo), 1:59.5; 1,600 — Johnson (Colo), 4:43.7; 3,200 — Gronastaj (Colu), 9:47.7; 110HH — Cook (Colu), 16.6; 400IH — Escada (Colu), 65.0; 400 relay — Shenendehowa (Christie, Bleichert, Allen, Buss), 44.0; 3,200 relay — Colonie (Bowers, Bell, Holmes, Molsen), 8:26.2.

Long jump — Hickok (S), 18-61⁄2; Triple jump — Hickok (S), 37-11⁄4; High jump — Lee (S), 6-0; Pole vault — Bopp (Colo), 12-0; Shot put — Buttimer (S), 46-2; Discus — Carloni (S), 119-0.

Bethlehem 107, Niskayuna 73

Niskayuna 112, Ballston Spa 66

Bethlehem 120, Ballston Spa 57

100 — Ivery (N), 11.87; 200 — Young (BC), 23.59; 400 — Shuman (BC), 54.73; 800 — Booker (BC), 2:03.84; 1,600 — Bell (BC), 4:32.10; 3,200 — Brion (N), 10:10.75; 110HH — Azer (N), 17.25; 400IH — Grogan (BC), 61.56; 400 relay — Bethlehem (O’Conner, Martinez, Kimmey, Young), 45.93; 1,600 relay — Bethlehem (Barnette, Homer, Mistler-Ferguson, Strauss), 3:40.57; 3,200 relay — Niskayuna (Casey, Kaucic, Downing, Brion), 8:35.32.

High jump — Martens (BC), 6-0; Long jump — Young (BC), 18-9; Triple jump — Greenberg (BC), 42-73⁄4; Pole vault — Dutcher (BC), 11-6; Shot put — Erikson (BC), 43-63⁄4; Discus — Willey (BC), 121-0.

COLONIAL COUNCIL

Cohoes 95, Mechanicville 41

100 — Campbell (C), 11.8; 200 — Campbell (C), 24.4; 400 — Foard (M), 55.5; 800 — Morrett (C), 2:09.3; 1,600 — Muzio (C), 4:54.8; 3,200 — Muzio (C), 10:29.1; 110HH — McKnight (C), 17.6; 400IH — McKnight (C), 59.9; 400 relay — Cohoes (Campbell, Folds, McKnight, Malulan), 46.8; 1,600 relay — Cohoes (Morrett, Laughlin, Hake, Folds), 3:51.5; 3,200 relay — Cohoes (Hake, Morrett, Charbonneau, Laughlin), 8:50.8.

Long jump — Campbell (C), 19-113⁄4; Triple jump — Morrett (C), 39-1; High jump — McKnight (C), 6-0; Shot put — DeVito (M), 40-8; Discus — Scott (C), 101-3; Pole vault — Delude (C), 7-6.

Ichabod Crane 91, Lansingburgh 57

100 — Williams (IC), 12.0; 200 — Carr (L), 23.7; 400 — Carr (L), 53.6; 800 — Korycinski (IC), 2:07.5; 1,600 — Korycinski (IC), 4:50; 3,200 — Alborran (L), 10:54; 110HH — DeChance (IC), 16.9; 400IH — Kaiser (IC), 60.4; 400 relay — Lansingburgh (Newell, Barker, Wright, Morris), 47.6; 1,600 relay — Lansingburgh (Barker, Morris, Miller, Carr), 3:41.6; 3,200 relay — Ichabod Crane (Werner, Spain, Loskowitz, Kaiser), 9:10.

Long jump — Gerkman (IC), 17-11; Triple jump — Barker (L), 37-5; High jump — Van Alstyne (IC), 59; Pole vault — Tobius (L), 8-6; Shot put — Daly (IC), 40-6; Discus — Spain (IC), 105-7.

Cobleskill-Richmondville 77, Schalmont 56

100 — Gac (S), 11.4; 200 — Pavoldi (S), 23.3; 400 — Scavullo (CR), 54.6; 800 — DiCesare (CR), 2:14.8; 1,600 — Riccardi (S), 4:52; 3,200 — Riccardi (S), 10:45; 110HH — Willis (S), 14.9; 400IH — Haskins (CR), 66.9; 400 relay — Schalmont (Gac, Caldara, Willis, Pavoldi), 44.7; 1,600 relay — Cobleskill-Richmondville (DiCesare, Haskins, Hitchcock, Scavullo), 3:53; 3,200 relay — Cobleskill-Richmondville (DiCesare, Richards, Baron, Harriett), 9:34.

Long jump — Willis (S), 20-3; Triple jump — Covey (CR), 36-2; High jump — Haskins (CR), 5-10; Shot put — Thorington (CR), 49-10; Discus — Thorington (CR), 135-9.

Fonda-Fultonville 122, Watervliet 19

100 — Welch (W), 11.7; 200 — Welch (W), 23.6; 400 — Hunter (FF), 54.4; 800 — Angioli (FF), 2:08.5; 1,600 — Hoffman (FF), 4:32.4; 3,200 — Hoffman (FF), 10:25.4; 110HH — Sweet (FF), 16.3; 400IH — Fox (FF), 61.8; 400 relay — Fonda-Fultonville (Sweet, Hentnik, Dwyer, Nizet), 47.1; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Nizet, Angioli, Hunter, Gilligan), 3:40.4; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Piening, Gilligan, Shave, Angioli).

Long jump — Hunter (FF), 18-71⁄2; Triple jump — Dwyer (FF), 37-9; High jump — Fox (FF), 5-6; Pole vault — Hentnik (FF), 11-0; Shot put — Guiffrey (FF), 48-5; Discus — Guiffrey (FF), 115-6.

Fonda-Fultonville 88, Ravena-Coeymans-Selkirk 53

100 — Williams (R), 12.3; 200 — Williams (R), 23.8; 400 — Hunter (FF), 54.5; 800 — Eddy (R), 2:05.1; 1,600 — Hoffman (FF), 4:32.0; 3,200 — Hoffman (FF), 10:25.4; 110HH — Sweet (FF), 16.3; 400IH — Fox (FF), 61.8; 400 relay — Ravena-Coeymans-Selkirk (Hall, Keye, Bennett, Williams), 47.0; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Angioli, Nizet, Hunter, Gilligan), 3:40.4; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Piening, Gilligan, Shave, Angioli), 8:45.0.

Long jump — Hunter (FF), 18-7 1⁄2; Triple jump — Ciaccia (R), 37-10; High jump — Fox (FF), 5-6; Shot put — Guiffree (FF), 48-5; Discus — Boomhower (R), 122-7.

Albany Academy 98, Voorheesville 43

100 — Osafisan (A), 11.7; 200 — Zeh (A), 24.1; 400 — D’Iorio (A), 55.9; 800 — Becker (V), 2:14.4; 1,600 — Keegan (A), 4:39.0; 3,200 — Oricchio (A), 11:30.1; 110HH — Saitia (A), 19.1; 400IH — Saitia (A), 63.9; 400 relay — Alb­any Academy (Zeh, Thomas, Gueye, Osafisan), 48.3; 1,600 relay — Albany Academy (Jones, Keegan, D’Iorio, Melchionni), 3:47.0; 3,200 relay — Albany Academy (Nelson, Stefanelli, Finin, Oricchio), 9:32.0.

Long jump — Kundel (V), 16-5; Triple jump — Keenan (V), 33-101⁄2; High jump — Jones (A), 5-8; Pole vault — Waldbilling (V), 10-0; Shot put — Buchanan (A), 41-2; Discus — Buchanan (A), 131-10.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

BKW 77, Canajoharie 62

BKW 99, Fort Plain 40

Canajoharie 101, Fort Plain 39

100 — Sitterly (C) 11.9; 200 — Nagengast (B) 24.5; 400 — Forti (B) 54.6; 800 — Fairlee (B) 2:15; 1,600 — Forti (B) 4:51; 3,200 — Forti (B) 11:11; 110 HH — S.Ferguson (C) 17.5; 400 IH — S.Ferguson (C) 66.2; 400 relay — BKW (Abbott, Payne, Fairlee, Nagengast) 48.5; 1,600 relay — BKW (Anderson, Fairlee, Nag­engast, Forti) 3:43; 3,200 relay — BKW (Becker, Bernard, Fairlee, Farnam) 9:34.

High jump — Farnam (B) 5-10; Long jump — Abbott (B) 19-2; Triple jump — Sitterly (C) 37-3 1⁄2; Shot put — Sprung (B) 38-0; Discus — Lyon (FP) 119-11; Pole vault — Hudyncia (C) 11-0.

Duanesburg 82, Galway 58

Middleburgh 71, Galway 68

Duanesburg 97, Middleburgh 44

100 — Lawal (D), 11.5; 200 — Christensen (M), 25.4; 400 — Gregory (D), 55.6; 800 — Murphy (D), 2:17.3; 1,600 — McKinley (D), 5:05.6; 3,200 — VanVlack (D), 12:01; 110HH — Barton (D), 17.7; 400IH — Sowle (G), 64.4; 400 relay — Duanesburg (Barnes, Lawal, Barton, Fredericks), 47.8; 1,600 relay — Duanesburg (Gregory, McKinley, Fredericks, Murphy), 3:50.5; 3,200 relay — Duanesburg (McKinley, VanVlack, VanVlack, Murphy), 10:10.2.

Long jump — Christianson (M), 181⁄2; Triple jump — Sowle (G), 34-7; High jump — Lawal (D), 6-0; Pole vault — Valente (G), 9-6; Shot put — Kenyon (D), 36-0; Discus — Dailey (M), 107-6.

GIRLS

COLONIAL COUNCIL

Cohoes 86, Mechanicville 43

100 — Riggan (C), 13.4; 200 — Riggan (C), 28.5; 400 — Gowett (M), 68.5; 800 — Metcalf (C), 2:49.0; 1,500 — McGuire (M), 5:19.6; 3,000 — Carter (C), 11:48.4; 100HH — Gomes (C), 22.3; 400IH — Kortz (C), 84.5; 400 relay — Cohoes (Riggan, Connelly, Evans, Ricci), 56.5; 1,600 — Cohoes (Riggan, Connelly, Kortz, Ricci), 4:38.5; 3,200 relay — Cohoes (Connelly, Smith, Lynch, Metcalf), 11:56.3.

Long jump — Carter (C), 12-1; Triple jump — Kortz (C), 26-3; High jump — Genito (C), 4-4; Shot put — Hines (M), 28-10 3⁄4; Discus — Hines (M), 62-1.

Ichabod Crane 93, Lansingburgh 39

100 — First (IC), 13.9; 200 — Thompson (L), 29.9; 400 — Freeman (IC), 66.5; 1,500 — Maloney (L), 5:35.5; 3,000 — Freeman (IC), 11:25.5; 100HH — Baker (IC), 18.1; 400IH — Baker (IC), 75.1; 400 relay — Lansingburgh (Thompson, Barker, Kosowsky, Simmons), 57.4; 1,600 relay — Ichabod Crane (Leggett, Fragoli, Freeman, Tretheway); 3,200 relay — Ichabod Crane (Proper, Fragoli, Smith, Geiger), 11:38.2.

Long jump — Tuczynski (IC), 13-10; Triple jump — Kosowsky (L), 29-0; Shot put — Black (L), 25-91⁄2; Discus — Gulisane (IC), 81-3.

Schalmont 78, Cobleskill-Richmondville 53

100 — Metzold (S), 13.5; 200 — Loder (CR), 27.6; 400 — Borini (S), 62.1; 800 — Brizzee (CR), 2:28.9; 1,500 — Broodwell (CR), 5:30.8; 3,000 — Broodwell (CR), 12:06; 100HH — Borini (S), 15.6; 400IH — Olsen (S), 75.9; 400 relay — Schalmont (Harres, Greca, Cardinal, Metzold), 53.6; 1,600 relay — Coble­skill-Richmondville, 4:34; 3,200 relay — Coble­skill-Richmondville, 10:23.8.

Long jump — Borini (S), 16-7; Triple jump — Kissinger (CR), 28-5; High jump — Harras (S), 4-4; Shot put — Pigliavento (S), 27-7; Discus — Peltola (S), 91-5.

Fonda-Fultonville 109, Watervliet 28

100 — Hamby (W), 13.9; 200 — Hamby (W), 29.4; 400 — Littlejohn (FF), 69.6; 800 — Geniti (FF), 2:39.1; 1,500 — Kasza (FF), 5:45.0; 3,000 — Kasza (FF), 13:45; 100 HH — Therrien (FF), 17.4; 400IH — Therrien (FF), 78.8; 400 relay — Watervliet (Clickner, Atkins, Turner, Hamby), 57.5; 1,600 relay — Fonda-Fultonville (Geniti, Littlejohn, Cartwright, Wisniewski), 5:18.1; 3,200 relay — Fonda-Fultonville (Littlejohn, Phelps, Bowdish, McGuirk), 12:48.0.

Long jump — Therrien (FF), 14-8; Triple jump — Hentnik (FF), 27-7; Pole vault — Hentnik (FF), 7-0; Shot put — Maruscello (FF), 33-11; Discus — Savoie (FF), 97-6.

Albany Academy 93, Voorheesville 43

100 — Steenburn (A), 13.2; 200 — Steenburn (A), 28.0; 400 — Steenburn (A), 64.1; 800 — Acker (A), 2:34.0; 1,500 — Acker (A), 5:34.0; 3,000 — Wade (A), 12:09.8; 100HH — Galasso (A), 18.1; 400IH — Galasso (A), 74.1; 400 relay — Albany Academy (Carson, Gagnon, Vickery, Owens), 56.2; 1,600 relay — Voorheesville (Reilly, Keenan, Fasulo, Cunningham), 4:32.1; 3,200 relay — Voorheesville (Goldfarb, Erickson, Powell, Wakeley).

Long jump — Finlayson (A), 13-51⁄2; Triple jump — Galasso (A), 30-7; High jump — MacDonald (V), 4-6; Pole vault — Jones (A), 8-6; Shot put — Santos (A), 29-91⁄2; Discus — Santos (A), 86-9.

Holy Names def. Ravena-Coeymans-Selkirk

100 — Ford (HN), 12.7; 200 — Ford (HN), 27.6; 400 — Williams (HN), 62.0; 800 — Triller (HN), 2:29; 1,500 — Maloy (HN), 5:20; 3,000 — Reod (HN), 12:20; 100HH — Morroe (R), 18.7; 400IH — Smith (HN), 80.0; 400 relay — Ravena-Coeymans-Selkirk (Morrow, A. Eddy, Biernacki, Douglas), 56.7; 1,600 relay — Holy Names (Williams, Smith, Cooper, Close), 4:29; 3,200 relay — Holy Names (Scott, Harris, Kennedy, Cooper), 10:52.

Long jump — Insero (HN), 14-5; Triple jump — Insero (HN), 31-1; High jump — Insero (HN), 4-10; Pole vault — Coyne (HN), 6-6; Shot put — Porter (HN), 29-5; Discus — Porter (HN), 78-0.

WESTERN ATHLETIC CONFERENCE

Canajoharie 93 1⁄2. BKW 49 1⁄2

Canajoharie 97, Fort Plain 39

BKW 82, Fort Plain 59

100 — Towse (C) 13.5; 200 — Logan (C) 28.6; 400 — Towse (C) 64.3; 800 — C.Tedeschi (B) 2:32; 1500 — C.Tedeschi (B) 5:21; 3,000 — C.Tedeschi (B) 11:45; 100 HH — Viscio (B) 17.6; 400 IH — Trahan (C) 76.1 400 relay — FP (Haponski, Shirley, Bridgewater, Walters) 57.7; 1600 relay — Canajoharie (Logan, Logan, Towse, Trahan) 4:37; 3,200 relay — Canajoharie (Kane, Koehle, Logan, Logan) 10:58.

High junp — Logan (C) 4-6; Long jump — Logan (C) 14-5; Triple jump — Towse (C) 30-9; Shot put — Montayne (C) 27-3; Discus — Wilder (FP) 78-9; Pole vault — Abott (B) 9-6.

Galway 76, Duanesburg 61

Middleburgh 94, Galway 38

Middleburgh 75, Duanesburg 53

100 — Kenyon (D), 12.6; 200 — Roney (M), 27.8; 400 — Ryan (M), 68.6; 800 — Paser (M), 2:38.0; 1,500 — Paser (M), 5:33.8; 3,000 — Gregory (D), 12:05.0; 100HH — Francis (M), 18.5; 400IH — Scheake (D), 74.8; 400 relay — Duanesburg (Fisher, Schieble; McQueeny, Kenyon), 52.9; 1,600 relay — Duanesburg (Schieble, McQueeny, Kenyon), 4:29.0; 3,200 relay — Middleburgh (Pasce, Ryan, McCoy-Leruzie, Vincent), 11:06.2.

Long jump — Roney (M), 16-1; Triple jump — Marotta (M), 29-8; High jump — Roney (M), 4-10; Pole vault — Palowski (G), 6-6; Shot put — Marotta (M), 32-81⁄2; Discus — Marotta (M), 104-11.

 
Share story: print print email email facebook facebook reddit reddit

comments

Log-in to post a comment.
 

columnists & blogs


Log into Dailygazette.com

Forgot Password?

Subscribe

Username:
Password: